Sektor bankowy ma problem z kredytami hipotecznymi w walutach obcych i nie powinien udawać, że on nie istnieje i pozostawić go bez rozwiązania, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

"Nie można udawać, że sektor bankowy nie ma problemu z kredytami walutowymi. To będzie nam się czkawką odbijać przez wiele lat. Nie można zostawić tego problemu sobie samemu. Nie możemy ot tak, po prostu zostawić na najbliższe 20 lat tego problemu" - powiedział Belka do bankowców podczas Forum Bankowego.

"To był wielki błąd, że pozwoliło się bankom uniwersalnym udzielać kredytów hipotecznych w walutach" - podkreślił.

Prezes NBP powiedział, że nie tylko kredyty hipoteczne budzą wątpliwości z punktu widzenia etycznego. Wymienił także takie produkty, jak polisolokaty oraz lokaty antypodatkowe.

"Lokaty antypodatkowe to była kpina z państwa i nie udawajcie, że tak nie było. Czy to prowadzi do wzrostu wartości banku? Nie" - powiedział.

Belka podkreślił, że co prawda nie są to zjawiska dominujące w systemie, ale bankowcy powinni mieć świadomość, że dobry obraz polskiej bankowości może być zepsuty takimi działaniami.

Jednocześnie wskazał, że sektor bankowy nie proponuje innowacyjnych działań, które pozwoliłyby finansować start-upy, czy fundusze venture capital.

"Oczekujemy, że sektor bankowy będzie proponował idee, które będą służyć gospodarce" - podkreślił szef banku centralnego.

Według stanu na koniec grudnia 2013 r., portfel kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych zwiększył się o 4,5% r/r do 336,27 mld zł, przy czym wartość kredytów w walucie obcej spadła o 5,3% r/r do 168,82 mld zł, zaś kredytów a w złotych - wzrosła o 16,7% r/r do 167,45 mld zł.