Zbliżeniówki stanowią już prawie 57 proc. wszystkich kart wydanych przez banki w Polsce. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec III kw. ubiegłego roku na naszym rynku funkcjonowało 19,8 mln kart bezstykowych. To o 2 mln sztuk więcej w porównaniu z końcem czerwca. Ponadto NBP podał, że szybko rośnie liczba terminali płatniczych przyjmujących płatności bezstykowe. Na koniec września było ich ok. 145 tys. Kwartał wcześniej ich liczba wynosiła 132 tys. Terminale zbliżeniowe stanowią obecnie prawie 47 proc. wszystkich urządzeń do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Pod tym względem Polska jest europejskim liderem.

Liczba kart zbliżeniowych / Dziennik Gazeta Prawna
Statystyki pokazują też, że Polacy korzystają z kart, coraz częściej płacąc nimi w sklepach. Od lipca do końca września kart użyli ponad 580 mln razy, z czego 64,9 proc. stanowiły transakcje w placówkach handlowych, a 35,1 proc. – w bankomatach. Transakcje bezgotówkowe zyskują na popularności kosztem gotówkowych już od dłuższego czasu. W III kw. 2012 r. te pierwsze stanowiły 61,3 proc. wszystkich transakcji kartami. Dynamicznie rośnie też wartość operacji bezgotówkowych. W III kw. wynosiła 34,7 mld zł w porównaniu z 30,4 mld zł w tym samym kwartale 2012 r. Również i pod tym względem zmniejsza się rola bankomatów. Udział wypłat gotówkowych w ogólnej wartości transakcji kartami płatniczymi spadł z 71,4 proc. do 69,5 proc.
Z opublikowanej przez NBP informacji na temat rynku kart płatniczych w III kw. 2013 r. wynika, że po raz pierwszy od lat Visa przestała tracić rynek na rzecz swojego największego konkurenta – firmy MasterCard. Na koniec września udział kart z logo Visa wyniósł 60,1 proc. Kwartał wcześniej było to 59,9 proc. W tym samym czasie udział kart MasterCarda spadł z 38,8 proc. do 38,6 proc. Na koniec 2010 r. MasterCard mógł pochwalić się udziałem w rynku na poziomie tylko 32,5 proc. Wcześniej jednak, szczególnie w ciągu ostatnich dwóch, trzech lat, MasterCard szybko odbierał klientów Visie.