Spada łączne, zaległe zadłużenie Polaków. Na koniec września 2013 roku wyniosło 39,03 miliarda złotych. Zmniejszyła się również liczba dłużników, w porównaniu do końca czerwca tego roku o ponad 10 tysięcy osób. Na koniec września ponad 2,287 miliona osób nie regulowało swoich zobowiązań w terminie. Niestety zaległość największego dłużnika w Polsce ciągle rośnie, wynosi już ponad 108 milinów złotych – wynika z 25. edycji Raportu InfoDług, przygotowanego przez BIG InfoMonitor S.A.

Wraz z publikacją kolejnych danych makroekonomicznych, pojawia się coraz więcej sygnałów zwiastujących ożywienie gospodarcze. Do tej pory jednak były to głównie dane z przedsiębiorstw, a nie gospodarstw domowych. Najnowsza edycja Raportu InfoDług uzupełnia ten brakujący obszar informacji. Co ważne są one zgodne z danymi płynącymi z gospodarki.

„Łączna kwota zaległych zobowiązań Polaków spadła. Od sześciu miesięcy spada również średnie zadłużenie przypadające na przeciętnego dłużnika. Po pierwszych 3 miesiącach podchodziliśmy do tego bardzo ostrożnie, bo takie spadki często są wynikiem zmian w portfelach wierzytelności instytucji finansowych. Po pół roku widzimy, że to też jeden z ważnych powodów, ale spłacalność zobowiązań poprawia się .” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu, BIG InfoMonitor S.A.

Zaległe zadłużenie Polaków na koniec września 2013 roku wyniosło 39,03 miliarda złotych. W porównaniu do końca czerwca tego roku, oznacza to spadek o 820 milionów złotych. Podobnie spadła liczba dłużników, na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy o ponad 10 tysięcy osób. Na koniec września ponad 2,287 miliona osób nie regulowało swoich zobowiązań w terminie.

Zadłużenie w podziale na regiony od wielu lat nie ulega zmianie. Cztery województwa, których mieszkańcy zalegają na największe kwoty to: śląskie, mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie. Zadłużenie tej czwórki to ponad 20,39 miliarda złotych, czyli 52,26% wszystkich niespłaconych zobowiązań Polaków. W tych województwach mieszka również najwięcej dłużników. Jednakże zestawiając liczbę mieszkańców z liczbą klientów podwyższonego ryzyka, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Największy odsetek dłużników występuje w Polsce zachodniej, w województwach zachodniopomorskim i lubuskim. To również stała tendencja.

„Stale podkreślamy, że z zaległym zadłużeniem w wielu przypadkach można sobie poradzić. Ponad 60% przeterminowanych zobowiązań to kwoty poniżej 5 tysięcy złotych. Niestety mamy również dłużników z milionowymi zaległościami, rekordzista zalega na ponad 108 milionów złotych i jego dług cały czas rośnie.” – zaznacza Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A..

Wspomnianym rekordzistą jest mieszkaniec Mazowsza. Kolejni rekordowo zadłużeni zalegają na znacznie mniejsze, ale także wysokie kwoty. Pierwszą dziesiątkę zamyka osoba, której dług przekracza 18 milionów. Suma zadłużenia tej dziesiątki to ponad 1% wszystkich zaległości Polaków.