Kredyty hipoteczne we frankach: Spłata po kursie z dnia podpisania umowy? Chorwacki sąd stanął po stronie klientów

autor: Jakub Kapiszewski05.08.2013, 10:19; Aktualizacja: 05.08.2013, 10:43
Chorwacja w napięciu czeka na finał sprawy sądowej, w której ważą się losy dziesiątków tysięcy klientów tamtejszych banków, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich.

Chorwacja w napięciu czeka na finał sprawy sądowej, w której ważą się losy dziesiątków tysięcy klientów tamtejszych banków, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich.źródło: ShutterStock

Sąd w Zagrzebiu uznał, że 100 tys. Chorwatów może spłacić kredyty we frankach po kursie z dnia, w którym je zaciągali. Banki złożyły apelację, ale jeżeli przegrają, stracą prawie miliard euro.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • mar(2013-08-05 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Do 1: a co, nasze emerytury w ZUSie to niby widać?? 3/4 gospodarki polskiej nie widać, bo to fikcyjna kasa wpompowana przez spekulantów z całego świata, zresztą to nie tylko polski problem tylko wszystkich tzw krajów (nieustannie) rozwijających się, które na celownik wziął spekulacyjny kapitał. Pompują takie kraje i ich waluty a potem jak uciekają to zostaje taki pomarszczony flak z takiego kraju jak w Argentynie, Portugalii, Grecji, Hiszpanii... następne są Brazylia, Polska, Chiny i może jeszcze kilka takich "wydmuszek" gdzie wystarczy przekupić kilku ministrów i można doić miliony ludzi bez przeszkód. Proste i niewinne czasy kiedy o gospodarce stanowiła produkcja którą było widać dawno minęły.

    Odpowiedz
  • sąsiad kupił samochód za kredyt w Jenach(2013-08-05 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    teraz pół dzielnicy śmieje się że jego auto jest najdroższym samochodem w Polsce - przekracza 3 razy cene rynkową.

    A z Kredytami we Frankach...tych Franków nikt nawet na oczy nie widział.
    Bo jak mówią 700 000 rodzin w Polsce wzieło średnio po 300 000 Franków... z tego wynika że do Polski wpłynęło jakoby 210 mld Franków - to absurd!!!

    Odpowiedz
  • inż. Mamoń(2013-08-06 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    Istotne jest to, że Chorwaci potrafili się zorganizować... W Polsce powstały tylko jakieś spekulacyjne akcje "kup_franki" zakładane przez osoby chcące zarobić na krzywdzie kredytobiorców. Węgry mają z kolei zablokowany kurs franka. Tak się dzieje w krajach, gdzie rządzący liczą się z obywatelami swego kraju a nie interesami cudzych krajów i nie chodzą na pasku finansjery. Pamiętam, jak jeden pan o oczach narkomana wrzeszczał na całą Polskę, że on nie będzie klękał przed bankierami... Trudno klękać, gdy od dawna się już tylko pełza przed nimi panie T.

    Odpowiedz
  • A czemu Banki ?????(2013-08-06 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Nie oferują kredytów walutowych w sytuacji ewidentnego przewartościowania danej waluty.

    Ale gdy jest niedowartościowana to robią to błyskawicznie.

    Ba nawet prezentują ci świetnie spreparowane wykresy kursu Franka jak to spada i spadać jakoby będzie ( jak znajomym w momencie składania wniosku o kredyt).

    Odpowiedz
  • PO to plutokraci(2013-08-06 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    A nasz rzad ma nas w dupie, organizacje konsumenckie tez. Cholera az sie prosi aby w Warszawie byl Budapeszt.

    Odpowiedz
  • dzidek(2013-08-05 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    "1 mld euro mogą wynieść straty chorwackich banków, jeżeli podtrzymany zostanie wyrok sądu I instancji"

    Straty - czy o tyle niższy zysk? Bo to jest różnica. Pamiętam jak w 2007r ówczesny premier J. Buzek pisał do marszałka sejmu pismo z prośbą o odrzucenie przez sejm werdyktu Trybunału Konstytucyjnego - uznanie art 11 ustawy o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych - argumentując że "bank PKO BP poniósł by stratę oddając ludziom BEZPRAWNIE zabrane 200 milionów złotych ! Czy oddanie bezprawnie pobranych pieniędzy to strata? Chyba tylko strata lichwiarskiego zysku.

    Odpowiedz
  • dzidek(2013-08-05 17:17) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam, w ferworze zapomniałem dodać że chodziło oczywiście o uznanie przez Trybunał Konstytucyjny wspomnianego art 11 za NIEZGODNY Z KONSTYTUCJĄ.

    Odpowiedz
  • konsument(2013-08-06 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    chorwacki sad stanąl po stronie klientów bo to rozumie że jest trudno dla nich żeby tak placic.ale nasze polskie sądy to by jeszcze dołozyly do płacenia żeby placic jeszcze więcej bo według nich to że płacimy to za mało dlaczego nic nie robią żeby placic mniej, tylko liczba milionerów się powiększa czyim kosztem

    Odpowiedz
  • olo(2013-08-07 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    u nas nie przejdzie .nie mamy sądów ani rządu tu obywatel jest wrogiem i trzeba go zniszczyć

    Odpowiedz
  • dzidek(2013-08-05 18:18) Zgłoś naruszenie 00

    To chyba przez ten upał? Oczywiście chodzi o rok 1997!

    Odpowiedz
  • zbyszek(2013-08-07 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    pozyczke splacam w skoku chmielewskiego, mowili ze gotowkowe sa drogie, a jak widac to nie jest prawda

    Odpowiedz
  • tata2(2013-08-05 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    A co robią nasi "mężowie stanu" by żyło się lepiej - kradną kasę z OFE!

    Odpowiedz
  • polak(2013-08-07 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    oby ci tak nas załadowali musieli na sucho przełykać tą kasiorę zamiast jedzenia , nasz rząd już pomógł obywatelą i pokazał jak się karzę spekulacje w Ambergoldzie. Proszę o wypłacenie tym ******* zdrajcą przy urnach wyborczym a potem na ulicy jak pokonczą im się imunitety .

    Odpowiedz
  • renia(2014-01-24 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    W roku 2006 wzięłam kredyt hipoteczny we frankach w wysokości 150,tys. zł.
    Spłacam już 8 rok i zostało mi jeszcze ponad 200 tys. zł.
    Ludzie to rozbój w biały dzień. Należy coś z tym zrobić.

    Odpowiedz