– Większość z nas na pytanie o ubezpieczenia obowiązkowe wymieni tylko polisy OC dla kierowców – stwierdził Jan Prądzyński, prezes zarządu PIU. – Niektórzy dodadzą do tego obowiązkowe ubezpieczenia biur podróży. Tymczasem okazuje się, że prawie 160 rodzajów działalności opiera się na ubezpieczeniach i bez nich nie mogłaby być wykonywana – dodał.

Zatrudnienie naukowców do wyśledzenia wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń było konieczne, gdyż nikt w kraju nie dysponował informacjami o tym, jaka jest liczba takich polis.

Teraz zaś wiadomo, że pod względem liczby polis obowiązkowych, jakie przepisy narzucają głównie na przedsiębiorców, jesteśmy w europejskiej czołówce. Liderem pod tym względem jest Francja, gdzie takich ubezpieczeń jest aż 200.

Przedstawiciele PIU zwracają uwagę, że w wielu przypadkach twórcy przepisów nakazali posiadanie ubezpieczenia, ale nie określili parametrów, jakie polisa musi spełniać. Taka sytuacja ma np. miejsce przy polisach OC członków Polskiego Związku Łowieckiego. O chaosie w przepisach zaś świadczy to, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej audytora efektywności energetycznej zostało zapisane w uchylonym już artykule ustawy, ale nie zostało uchylone rozporządzenie w tej sprawie.