Skandynawska Nordea wyjaśnia przyczynę wycofania się z polskiego rynku m.in. wymaganiami polskich przepisów. Według polskiego prawa 25 procent akcji banku działającego w Polsce winno być notowane na giełdzie warszawskiej. Tymczasem Nordea Bank SA jest już notowana na giełdach w Sztokholmie, Helsinkach i Kopenhadze.

Nordea, która zdecydowała się sprzedać swoje polskie aktywa jest zadowolona z tego kroku. Nabywcą będzie polski Bank PKO BP, który za sumę 694 milionów euro przejmie : Nordea Bank Polska, Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oraz Nordea Finance Polska wraz ze 140 placówkami w całym kraju. Termin transakcji określa sie jako przełom 2013 i 2014 r.

W Szwecji, Finlandii i Danii oraz w trzech innych państwach bałtyckich - Łotwie Litwie i Estonii - Nordea zajmuje czołową pozycję na rynkowych rynkach. W Polsce natomiast w rankingu banków plasuje się na 12 miejscu. Jak stwierdził Christian Clausen , dyrektor generalny Nordei dodatkowo wyjaśniając powody opuszczania polskiego rynku , utrzymanie i poprawienie tej pozycji w przyszłości może wymagać tak dużych nakładów, że Skandynawowie mogą po prostu im nie sprostać.

Uzyskane za polskie aktywa sumy Nordea przeznaczy na swój rozwój i rozszerzenie oferowanych usług. Natomiast w Polsce zdaniem Clausena dotychczasowych pracowników i klientów Nordei przejmie czołowy polski bank.