Koniec darmowych bankomatów dla wszystkich. Banki łączą siły przeciw VISA i MasterCard

autor: Jacek Uryniuk23.04.2013, 06:26; Aktualizacja: 23.04.2013, 12:34
Zawarciem bankomatowego sojuszu zainteresowany jest Bank Zachodni WBK.

Zawarciem bankomatowego sojuszu zainteresowany jest Bank Zachodni WBK.źródło: ShutterStock

Dwustronne porozumienia, jakie zamierzają zawierać instytucje finansowe, mogą zagrozić pozycji Visy i MasterCardu na rynku transakcji gotówkowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • mm(2013-05-04 05:01) Zgłoś naruszenie 00

    jak płaci się kartą jest to niekontrolowany beznamiętny wypływ pieniądza na nieprzemyślane zakupy ,płacisz kartą tracisz.Biednych ludzi nie stać na żadne karty , tracą rozsądek używając plastyku.

    Odpowiedz
  • xyllon(2013-04-27 18:03) Zgłoś naruszenie 00

    W Urzędach Skarbowych było podobnie. Najpierw podatki płaciliśmy w kasach urzędów, później wymyślili, że po co mają płacić za ochronę i konwoje z gotówką do banków więc zmusili płatników do wpłat na konta. Teraz banki robią z nami ten sam manewr. Chcąc zaoszczędzić na placówkach bankowych tworzono banki internetowe, bez kas i kasjerów. Nachapali się tymi oszczędnościami i po kilku latach zrobiło się dla nich mało. Wymyślili więc że kas nie będzie, kasjerów też i czas już od przyzwyczajonych już do wygody durnych klientów zrobić ponownie, tym razem wprowadzając opłatę za wypłaty z bankomatów. PAZERNI DO GRANIC. PRZEZ NICH KRYZYS I BEZROBOCIE A ONI W DALSZYM CIĄGU W CZOŁÓWCE NAJLEPIEJ ZARABIAJĄCYCH. ROBIĄ ŁASKĘ, ŻE OBRACAJĄ NASZĄ GOTÓWKĄ. Ja po wypłaty będę chodził do banku. DAJMY IM NAUCZKĘ, ZE TRZEBA NAS SZANOWAĆ.

    Odpowiedz
  • mia(2013-04-24 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    No t banki kręcą na siebie bat.. Jestem przeciętnym Polakiem, który nie ma szczególnych oszczędności. Świadomie wybieram bank, w którym mam darmowy dostęp do swoich pieniędzy z każdego bankomatu i nie ponoszę żadnych opłat za prowadzenie konta, a jeśli mój bank wprowadza jakieś niekorzystne zmiany (jak np. m-Bank wprowadził opłatę za kartę), to ja go po prostu zmieniam, bo ślubu z bankiem nie biorę. Jeżeli więc będę zmuszona do ponoszenia opłat za to, że bank może dysponować moimi pieniędzmi (a przynajmniej zwiększać sobie obroty), to rzecz jasna zrezygnuję z usług bankowych całkowicie. I myślę, że bardzo dużo obecnych klientów banków postąpi podobnie.

    Odpowiedz
  • Seer(2013-04-24 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Pisarzyny Półprawdy zapomnieli dodać ARTYKUŁ SPONSOROWANY. A świnie bankowe nachlać się nie mogą.

    Odpowiedz
  • edek60(2013-04-24 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    Jest wyjście z tej sytuacji dla emerytów,poprosić ZUS o wypłaty emerytur poprzez pocztę.Listonosz przyniesie do domu.A banki stracą dostęp do moich pieniędzy.Jeśli tak zrobi kilka milionów emerytów to dla kogo będzie strata ???

    Odpowiedz
  • Cypryjski "przekręt"(2013-04-23 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie korzystajcie z bankomatów !!!
    Pozbądźcie się kart płatniczych !!!
    (Niektóre firmy dają upusty za płatności w gotówce)
    Nie udostępniajcie swoich danych plastikowym karciarzom
    którzy żyją za Wasze pieniądze nie dając Wam niczego wartościowego w zamian szpiegując Was aby wyrwać jak najwięcej dla siebie. Karta płatnicza i kamera na ulicy to początek końca wolności. Od tego momentu wszystko co robicie może być użyte przeciwko Wam.

    Tylko za żywą gotówkę kupicie chleb kiedy elity zablokują Wasze konta i bankomaty plombując je limitami wypłat
    Tak stało się na Cyprze który za namową Unii Europejskiej stał się właścicielem toksycznego długu na "ratowanie" bankrutującej Grecji
    Unia nie ma już pieniędzy dlatego liczy na Wasze
    Nie pozwólcie sobie ich odebrać wyrywając klucze do Waszej kasy z rąk elit
    MiRy

    Odpowiedz
  • Gość(2013-04-23 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    A propos komentatora Rabe: dopuszczalne są takie treści? Co na to moderator?

    Odpowiedz
  • moher(2013-04-23 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    To banki są dla ludzi a nie ludzie dla banków.Wysokie prowizje od wszystkiego.Prowadzenie konta drogie.Wycofuję kasę i likwiduje konto.Jak dam parę groszy listonoszowi to i tak mnie mniej kosztuje niż to wszystko.Wolę mieć pieniądze w domu bo wiem że je mam a nie żeby jaki komornik przez pomylke pozbawil mnie wszystkiego.A procent na lokacie i tak mały chyba że sie ma miliony to może jest jaki zysk ale chyba nie w Polsce.Za kartę też sie placi.Jest przysłowie -CHCIWY DWA RAZY TRACI!

    Odpowiedz
  • zuk(2013-04-23 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Oj jakie biedne te banki, a ponoć teraz w kryzysie zarabiaja więcej niż w okresie rozwoju.

    Odpowiedz
  • rutyna(2013-04-23 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Będziemy pieniądze trzymać w portfelu nie potrzeba bankomatów

    Odpowiedz
  • 007KAL(2013-04-23 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Kilka miesięcy wstecz była dyskusja, że Polacy płacą nawiększe prowizje od operacji kartami. Teraz - po obniżce (jeszcze ciągnie nie płacimy najmniej w Europie) - zaczyna się dyskusja, że bankom nie opłaca się instalowanie bankomatów... Jak nie ma to sensu ekonomicznego, to niech nie instalują, a wtedy ludzie zaczną znowu używać zwykłych pieniędzy, co da kilka efektów.. np. nie będziemy czekać na autoryzację karty, co często trawa dużo dłużej niż płatność gotówką, banki stracą tanie pieniądze z ROR-ów, bo klienci będą trzymać gotówkę w portfelach, sklepy zaczną wpłacać/wypłacać gotówkę z banków, a to jest dość dochodowa operacja dla banku.. stanieją bankomaty, bo nikt ich nie będzie kupował. Dzisiaj blaszane pudło + komputer PC + trochę machaniki kosztuje tyle co dobry samochód, który jest dużo bardziej skomplikowany i nawet więcej waży..

    Odpowiedz
  • Kwinto(2013-04-23 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Skończy się na tym, że będziemy trzymać kasę w skarpetach. Cypr już coś wie na ten temat ...

    Odpowiedz
  • Hm...(2013-04-23 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzieś czytałem artykuł, że pobieranie opłat w bankomatach czy okienkach kasowych jest utrudnianiem dostępu do własnych pieniędzy i podobno to jest zabronione.

    Chyba, że coś pokręciłem.

    Odpowiedz
  • bankier(2013-04-23 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Jacku, poszukałbym dalej.
    Prawdopodobnie 98% transakcji to transakcje w Polsce do czego Visa i Mc nie są Polakom potrzebne. Bankowcy pamiętają Polcard, który został odsprzedany przez banki i tak zaczął się duopol. Dlaczego KIR jeszcze nie wprowadził systemu rozliczeń dla kart, dla zagranicznych walut jak USD lub CHF, sesji przelewów w PLN online? Przez wiele lat nikt nic nie robił, a Visa i MC świetnie zarabiały setki milionów zł.

    Odpowiedz
  • klientka mBanku(2013-04-23 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Nieprecyzyjny, straszący klientów banków tytuł. Brakuje mi "dla banków" - o ile dobrze zrozumiałam treść.

    Odpowiedz
  • ciekawym(2013-04-23 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    czytając ten tekst wydaje się, że artykuł sponsorowany jest przez podmioty którym zależy na pobieraniu opłat za wypłaty z bankomatów

    Odpowiedz