Każdy lubi dostawać coś w prezencie za darmo. Wiedzą o tym też banki, które chcąc przyciągnąć klienta, oferują atrakcyjne gadżety czy premie pieniężne osobom zakładającym konta osobiste. Czy jednak faktycznie dostajemy coś za darmo?

Zastanawiając się nad wyborem konta osobistego powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę miesięczny koszt jego prowadzenia konta oraz inne opłaty związane z korzystaniem z konta. Zdarza się jednak, że rachunek osobisty zakładamy pod wpływem impulsu lub też zostaniemy przyciągnięci przez chęć posiadania czegoś, co bank do konta dodaje. TotalMoney.pl sprawdził jakie prezenty mogą zaoferować nam banki, przyjrzał się kontom osobistym z prezentami i sprawdził, czy z takimi ofertami wiążą się dodatkowe koszty.

Znajdź najkorzystniejsze dla siebie konto osobiste

Siłownia i fitness z Getin Bankiem

Osoby, które założą Konto Fitness w Getin Online (internetowym oddziale Getin Banku) otrzymują Multikarnet Silver OK System w cenie 70 zł miesięcznie na okres 6 miesięcy z możliwością przedłużenia na kolejne pół roku. Karnet ten daje wstęp do ponad 3500 obiektów sportowych na terenie Polski. Bank stawia jednak warunki. Osoba, która chce wykupić karnet w tak atrakcyjnej cenie musi założyć Konto Perfekcyjne, złożyć oświadczenie o przystąpieniu do promocji, wpłacić na konto 1000 zł i wykonać co najmniej dwie transakcje kartą debetową, wydaną do rachunku. Nie jest to jednak koniec wymagań. Jeżeli klient zamknie konto przed upływem 24 miesięcy, to musi zapłacić 108 zł (lub 210 zł, jeśli korzystał z karnetu przez 12 miesięcy). Tak więc trzeba się związać z bankiem na co najmniej dwa lata. Warto także wiedzieć, że opłata miesięczna za prowadzenie Konta Perfekcyjnego wynosi 9,99 zł, jeżeli na konto nie wpływa co najmniej 1000 zł miesięcznie i jeżeli co miesiąc nie wykona się transakcji kartą na kwotę 400 zł.

Osoby, które nie są zainteresowane karnetem na fitness, mogą założyć Konto Perfekcyjne i odebrać jeden z czterech prezentów: nawigację samochodową firmy GoClever (NAVIO 405 PL), drukarkę Canon PIXMA MP230, odtwarzacz MP3 Vedia B3 2GB, aparat fotograficzny Fujifilm AX600. W przypadku kont, do których dodawana jest nawigacja, drukarka, aparat fotograficzny czy MP3 warunki są takie same jak przy koncie z karnetem. Z jedną różnicą – opłata za zamknięcie konta jest nieco niższa – wynosi od 150 zł do 50 zł – w zależności od miesiąca, w którym zostanie zerwana umowa.

Idea Bank dzieli prezentami

Również Idea Bank oferuje prezenty za założenie konta. Choć oferty skierowane są do klientów, zakładających konta firmowe, to warto przybliżyć ofertę banku. W Idea Banku klienci indywidualni mogą dostać prezent za założenie lokaty, ale o tym za chwilę.

Tablet za założenie konta firmowego…

Idea Bank oferuje tablet do konta firmowego wszystkim klientom, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, którzy założą konto „Firma to ja”. Tablet (Samsung Galaxy Tab 2 7.0) o wartości prawie 800 zł. Żeby wejść w posiadanie tego – jakby nie patrzeć – przydatnego urządzenia klient musi nie tylko założyć konto i złożyć wniosek o kartę, lecz także wykupić abonament w Tax Care o wartości co najmniej 189 zł. Dodatkowo wymagane są comiesięczne wpływy w wysokości co najmniej 1500 zł oraz transakcje kartą płatniczą na co najmniej 500 zł. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, to bank naliczy opłatę za prowadzenie konta w wysokości 19,99 zł. Niespełnienie wymienionych warunków przez trzy miesiące skutkuje obciążeniem konta opłatą w wysokości wartości tabletu. Klient nie może także rozwiązać umowy przed upływem 24 miesięcy, a jeżeli ją rozwiąże to musi jednorazowo uiścić opłatę za prowadzenie rachunku, przemnożoną przez ilość miesięcy, pozostałych do końca 24-miesięcznego okresu umowy.

…czy może gotówka

Klienci, którzy zamiast tabletu wolą gotówkę mogą wziąć pod uwagę Konto z premią. Jakie warunki trzeba spełnić przy tym prezencie? Tutaj sytuacja nieco się komplikuje, gdyż oprócz założenia konta, złożenia wniosku o kartę i dostępu do konta przez Internet, trzeba także złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji w rozumieniu art. 97 ust.1 Prawa bankowego, przystąpić do ubezpieczenia oraz uzyskać pozytywną opinię w BIK. Ponadto na konto musi wpływać do najmniej 1000 zł miesięcznie, a suma transakcji dokonanych za pomocą karty powinna przekroczyć 500 zł. Podobnie jak przy ofercie z tabletem klient, prowadzący działalność musi związać się z Idea Bankiem na dłużej.

Lokata z tabletem dla klienta indywidualnego

Klienci indywidualni mogą w Idea Banku otrzymać tablet w zamian za założenie lokaty. Prezent (Samsung Galaxy Tab 2 7.0 za symboliczną „złotówkę + VAT”) ten nie jest niestety dodawany do każdej lokaty. Osoby chcące oprócz odsetek otrzymać jeszcze taki gadżet muszą skorzystać z produktu o nazwie „Lokaty za tablety”. Lokatę tę można założyć na 2, 4 lub 10 lat. Minimalna wpłata na lokatę uzależniona jest od długości okresu umownego i wynosi: 55 000 zł lub 28 000 zł dla okresu 2-letniego, 14 000 zł dla okresu 4-letniego i 5 000 zł dla okresu 10 lat. Oprocentowanie? Podzielone jest na dwa okresy. W pierwszym (trwającym od 3 do 36 miesięcy) wynosi ono 0,1%, a w drugim 4,5% w skali roku (dla lokaty 24-miesięcznej); 4% w skali roku (dla lokaty 36-miesięcznej) i 3% w skali roku (dla lokaty 120-miesięcznej). Słowem, nic nadzwyczajnego. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w pierwszym okresie tak naprawdę tracimy na lokacie… Osoba, która zerwie umowę lokaty w pierwszym okresie jej trwania będzie zobowiązana do zapłaty pełnej ceny tabletu.

A może premia od banku?

Niektóre banki kuszą swoich klientów premiami, których wysokość uzależniona jest od wielkości miesięcznych wpływów na konto lub premiami za płatności kartą wydaną do rachunku, czy – opisywanym przez TotalMoney.pl – moneybackiem.

Do tej pierwszej grupy należy Bank BGŻ, w którym można zyskać nawet 600 zł rocznie. Wymagania? Regularne wypływy na konto (min. 300 zł miesięcznie) i płacenie kartą do konta (min. 300 zł miesięcznie). Z kolei w mBank zwraca 2 zł za każdą płatność kartą (maksymalnie 30 zł miesięcznie). Osoby, które założą eKONTO i zechcą skorzystać z promocji otrzymują także 60 zł premii za otwarcie konta oraz mogą liczyć na dodatkowy bonus w wysokości 50% premii. Jest on przyznawany jeżeli posiadacz rachunku dokona płatności kartą w kwocie 250 zł (klienci do 27 roku życia) lub 500 zł (klienci w wieku pow. 27 roku życia) miesięcznie. Warunek? Miesięczne wpływy na konto w wysokości co najmniej 1 000 zł. Ofertę mBanku przebił Bank Zachodni WBK. Osobom, które dotychczas nie były jego klientami i w okresie trwania promocji (tj. do 10 maja 2013 r.) założą Konto Godne Polecenia mogą otrzymać nagrody pieniężne o łącznej wartości 700 zł. Składa się na nie: 10 nagród po maksymalnie 50 zł miesięcznie i nagroda dodatkowa – 200 zł. Warunki? 50 zł miesięcznie wypłacane jest po łącznym spełnieniu trzech warunków: zapewnieniu wpływu na Konto Godne Polecenia w wysokości minimum 1000 zł, wykonaniu transakcje bezgotówkową kartą lub naklejką zbliżeniową wydaną do konta na łączną kwotę min. 300 zł i zrealizowaniu minimum trzech przelewów za pomocą bankowości elektronicznej. Nagroda dodatkowa wypłacana jest zaś jeżeli posiadacz Konta Godnego Polecenia oprócz wykonania wymienionych powyżej warunków, zrealizuje także co najmniej jedno polecenie zapłaty.

Konto osobiste bez opłat? Porównaj ofertę i wybierz najlepsze

Jak widać banki prześcigają się w sposobach na przyciągnięcie klienta. Nie zawsze jednak oferowane przez nie prezenty (czy to rzeczowe, czy pieniężne) są dla klienta korzystne. Dlatego też zanim zdecydujemy się na skorzystanie z konkretnej oferty warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami, zawartymi w regulaminie promocji, aby nie kupować kota w worku. Może się bowiem zdarzyć, że za pozornie darmowy gadżet przyjdzie nam słono zapłaci.