Wigilijny wieczór już wkrótce, a Ty nie masz prezentu? Choć gotówka przyda się każdemu, niezręcznie wręczyć ją podczas świątecznej kolacji. Warto wtedy skorzystać z oferty banków i wybrać kartę pre-paid. Dodatkowo Ty jak i obdarowana osoba jeszcze na tym zarobicie.

Dajesz pieniądze, zarabiasz

Jak pokazują badania TNS Polska, Polacy są w większości praktyczni. Ponad połowa z nas życzyłaby sobie pod choinką znaleźć pieniądze, które można by przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze te najbezpieczniej przekazać w formie karty pre-paid. Większość banków stara się udostępniać swoim klientom karty przedpłacone. W grudniu pojawiły się dwie nowe oferty banków, Millenium i mBanku. Warto im się przyjrzeć.

Wszystkim niezdecydowanym, co kupić na prezent dla bliskich, mBank proponuje MasterCard eMoney PayPass - przedpłaconą Kartę Podarunkową, którą można zasilić dowolnie wybraną kwotą i przekazać wybranej osobie.

Dodatkowo, klienci którzy otrzymają kartę, mogą skorzystać ze zniżki na zakupy w internetowej księgarni Wydawnictwa Pascal, sięgającej 40 proc.
Jeśli natomiast zdecydujemy się otworzyć rachunek eKONTO do ww. karty, możemy liczyć na promocyjne warunki: rabat 10 proc. na OC lub 20 proc. na AC lub, zwrot 10 proc. wartości zakupów przez internet lub zwrot 100 proc. doładowań telefonu. Szczególnie ta ostatni opcja może spodobać się rodzicom, opłacającym rachunki telefoniczne nastolatków.

Ale to nie koniec, na takim prezencie można jeszcze zarobić. Klient mBanku, który podaruje kartę i poleci rodzinie czy znajomym otwarcie rachunku, może zyskać dodatkowo także 250 zł premii. Karta Podarunkowa wyposażona jest w technologię PayPass umożliwiającą szybkie i wygodne płatności zbliżeniowe, bez konieczności podawania kodu PIN, do kwoty 50 zł. Karta kosztuje 15 złotych.

Prezent dla dziecka, prezentem dla rodzica

Coraz trudniej zadowolić nasze pociechy właściwym i pożądanym prezentem. Jeszcze trudniej nauczyć je oszczędności. Więc jeśli chcecie łatwo i szybko załatwić z dziećmi sprawę kieszonkowego, jeżeli marzycie o tym, by nasze pociechy nauczyły się rozsądnie wydawać pieniądze – to może być dobry pomysł.
Nowa karta przedpłacona Millennium MasterCard prepaid może być wielokrotnie doładowywana przez rodziców, przyjaciół oraz bliższą i dalszą rodzinę - można na nią wpłacać dowolne kwoty w dowolnym momencie. Po przelaniu środków kartą można płacić za zakupy, również w internecie, wypłacać gotówkę z bankomatów, a wszystko to do wysokości wpłaconych środków.

Karta została wyposażona w technologię zbliżeniową PayPass, dzięki której można szybko i wygodnie dokonywać transakcji (płatności zbliżeniowe do 50 zł nie wymagają podawania numeru PIN).

Razem z kartą jej użytkownik otrzymuje dostęp do Millenetu i w ten sposób może sam sprawdzać swoje wydatki, również przy pomocy Managera Finansów. Rodzic po zalogowaniu na swoje konto, także może zobaczyć, co z pieniędzmi robi dziecko.

Taka karta to dla rodziców, którzy chcą przekazywać elektroniczne „kieszonkowe”, to niezwykła wygoda. Zamiast dawać dziecku gotówkę, mogą przekazywać pieniądze na karcie, bez obawy o utratę środków. Dzięki karcie mogą ustalać dzienne limity wydatków i kontrolować wydatki dzieci – mówi Katarzyna Wojda, Marketing & Communication Manager, MasterCard Europe Oddział w Polsce.

Liczba kart przedpłaconych stale rośnie w siłę. Tylko w tym roku wydano w Polsce niemal 1,4 mln kart pre-paid, głównie ze względu na promocje banków w ramach Euro 2012. To kilkadziesiąt procent więcej niż przed rokiem. Korzysta z nich też wielu pracodawców, fundując swoim pracownikom świąteczne nagrody. Nie ma danych, ile kart pre-paid jest kupowanych bezpośrednio przez klientów indywidualnych, ale z pewnością można stwierdzić, że coraz częściej się do nich przekonujemy. Jest to nowoczesna forma przekazania gotówki, jak również bardzo bezpieczna. Dlatego warto sprawdzić, na jakich zasadach nasz bank wydaje karty przedpłacone i ile możemy na tym zyskać.