Jeszcze w tym miesiącu bank ING BSK uruchomi bankomaty obsługujące transakcje zbliżeniowe - pierwsze w Polsce, i jedne z pierwszych na świecie. Pilotaż realizuje we współpracy z organizacją płatniczą MasterCard oraz producentem bankomatów firmą NCR.
W odróżnieniu od bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych, wypłata z bankomatu jest potwierdzana kodem PIN niezależnie od wysokości transakcji. / Media

Wypłata jest inicjowana przez zbliżenie karty do czytnika umieszczonego w obudowie urządzenia. W odróżnieniu od bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych, wypłata z bankomatu jest potwierdzana kodem PIN niezależnie od wysokości transakcji. Wypłata zbliżeniowa jest ok. 25% szybsza od tradycyjnej transakcji wymagającej włożenia karty do czytnika.

Jednocześnie znika nam problem "połknięcia" karty przez urządzenie.

Wypłata zbliżeniowa jest przeznaczona do szybkich wypłat, tzw. „fast cash”, obejmujących kwoty 50, 100 lub 200 zł. Wypłatę gotówki poprzez zbliżenie karty do czytnika bankomatu mogą dokonywać klienci ING Banku Śląskiego posługujący się kartami z logo MasterCard.

Transakcja wypłaty zbliżeniowej zostanie udostępniona w ramach pilotażu w dwóch bankomatach: w Katowicach, przy ul. Sokolskiej 34 oraz w Warszawie, na Placu Trzech Krzyży 10/14.

ING to nie jedyny bank, który eksperymentuje ze zbliżeniowymi urządzeniami. Bankomaty z możliwością podjęcia gotówki za pomocą telefonu wyposażonego w usługę NFC mają pojawić się w PKO BP, choć na razie również jest to w fazie pilotażu.