Jeszcze całkiem niedawno załatwianie spraw w banku kojarzyło się z wyprawą na pół dnia do miasta i odstaniem słusznego czasu w kolejce do okienka. Dziś większość spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu. W dodatku usługi oferowane poprzez Internet są często tańsze niż te tradycyjne.

W dobie Internetu dostęp do bankowości elektronicznej nikogo już nie dziwi. Choć niektóre, zwłaszcza starsze, osoby wolą wszystkie formalności załatwiać w oddziale banku, to jednak coraz więcej spośród nas decyduje się na aktywne korzystanie z kont poprzez Internet. Korzyścią jest nie tylko oszczędzenie sporych kwot, lecz także rzeczy jeszcze bardziej cennej - czasu, który możemy przeznaczyć na wypoczynek lub zabawę z rodziną. Oszczędności finansowe mogą być duże, jeśli robimy sporo przelewów.

Każdy, kto zajmuje się finansami gospodarstwa domowego wie, jak dużo może być miesięcznych opłat: woda, prąd, gaz, telefon, czynsz, abonament telewizyjny, opłata za przedszkole i wiele innych. Przelewy internetowe przeważnie są darmowe, a koszt przelewu zewnętrznego w oddziale banku może sięgać nawet 10 zł. Przy 10 transakcjach tego typu miesięcznie zaoszczędzić więc można 100 zł. W dalszej części artykułu prezentujemy niektóre produkty bankowe, dostępne online i korzyści, związane z ich posiadaniem.

Reklama

Konto osobiste bez opłat? Porównaj niezależnie i wybierz najlepsze

Konto Alior Sync

Reklama

Nowością na rynku kont osobistych jest konto osobiste Alior Sync, będącego częścią Alior Banku. Konto dla „prawdziwego ninja” wyróżnia się spośród innych, podobnych jemu produktów cashbackiem w wysokości 5% wydatków poniesionych za zakupy przez Internet. Dodatkowo klienci Alior Sync mogą wykonać 10 darmowych przelewów natychmiastowych, które w innych bankach są płatne. Wirtualny Oddział, dostępny przez 24 godziny na dobę, pozwala załatwić wszelkie formalności bez konieczności wychodzenia z domu. Alior Sync wychodzi poza zakres zwykłych usług bankowych, proponując swoim klientom darmowy dostęp do Strefy Rozrywki, gdzie mogą obejrzeć filmy, posłuchać muzyki on-line, a także zakupić grę z 40% rabatem.

Konto z Lwem Direct

Dobrym produktem dla osób, które chcą zarządzać swoimi finansami przez Internet jest Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego. Dzięki systemowi bankowości elektronicznej o przejrzystej strukturze możemy kontrolować na bieżąco swoje saldo, dokonywać bezpłatnych przelewów do wszystkich banków w kraju. Za prowadzenie konta nie zapłacimy ani złotówki, a opłata za używanie karty debetowej nie zostanie pobrana jeżeli dokonamy za jej pośrednictwem transakcji na kwotę minimum 100 zł miesięcznie, co nie jest zbyt wysoką kwotą. Wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych są darmowe, a dodatkowo łatwo można wpłacić gotówkę na konto za pomocą sieci wpłatomatów. Dodatkowo posiadacze Konta z Lwem Direct mogą bez konieczności wizyty w oddziale założyć Otwarto Konto Oszczędnościowe Direct oraz korzystną eLokatę.Załóż lokatę przez Internet

Bez potrzeby wychodzenia z domu można również ulokować pieniądze. Możliwość taką daje całkiem dużo banków. Wśród nich są m.in. Meritum Bank, w którym nie ruszając się z fotela założymy lokatę Meritum Zysku w Internecie, której oprocentowanie (dla lokaty 12-miesięcznej) wynosi 6,40%; Idea Bank ze swoją 3-miesięczną Lokatą Elastyczną (6,30%) czy Lokatą Stabilną (6% dla depozytu rocznego). Poza wymienionymi bankami, możliwość założenia lokaty online dają też m.in. eurobank, Getin Noble Bank (i jego wirtualny oddział – Getin Online oferujący dwumiesięczną Lokatę na Start oprocentowaną w wysokości 7,50% w skali roku), Santander Consumer Bank, wspomniany powyżej ING Bank Śląski czy BGŻOptima – bank z „oszczędzaniem w herbie”. Lokatę online mogą założyć osoby nie posiadające w danym banku konta osobistego. Swojego rodzaju wyjątkiem jest BGŻOptima, w przypadku którego podstawowym produktem jest konto oszczędnościowe, na które przekazywane są odsetki wypracowane na lokacie.

Klik i kredyt jest na koncie

Potrzeba wzięcia kredytu wiąże się zwykle z koniecznością wybrania się do oddziału banku. I może się okazać, że jedna wizyta absolutnie nie wystarczy do tego, by załatwić wszystkie wymagane formalności. Kredyt będzie nam najłatwiej uzyskać w banku, który prowadzi nasze główne konto osobiste, gdyż wtedy łatwo zostanie obliczona nasza zdolność kredytowa. Czy da się jednak załatwić wszelkie formalności, związane z kredytem za pomocą Internetu? Niektóre banki oferują kredyty online.
Pionierem na rynku kredytów online był, a jakże, mBank. Pierwszy bank internetowy zaproponował także pierwszy kredyt online. Co więcej, możemy teraz skorzystać z tego kredytu nie posiadając rachunku w mBanku. Decyzja kredytowa jest podejmowana nawet w 15 minut. Kredyt zaś możemy wziąć nawet na 7 lat, a jego kwota może wynieść od 1000 zł do nawet 100000 zł.

Innym przykładem kredytu gotówkowego przez Internet jest produkt Meritum Bank, czyli Kredyt online z kontem. Kierowany jest on do klientów Meritum Banku, gdyż skorzystanie z niego wiąże się z koniecznością posiadania dostępu do bankowości elektronicznej, gdzie wypełniany jest wniosek kredytowy, a także podpisywana umowa kredytu. Minimalna kwota kredytu wynosi 1000 zł. Wystarczy już 500 zł dochodu netto, aby wnioskować o Kredyt online z kontem. Wszystkie formalności, takie jak przestawienie wymaganych dokumentów czy podpisanie umowy są dokonywane poprzez Internet.

Kredyt online oferuje także eurobank. Skierowany on jest do wszystkich, którzy potrzebują środków na dowolny cel. Wniosek składa się na stronie eurobanku, co zajmuje około 15 minut. Następnie pracownik banku kontaktuje się w celu potwierdzenia ustaleń i umówienia wizyty kuriera z umową. Potem bank weryfikuje dokumenty i o decyzji informuje pocztą elektroniczną. Jeśli jest ona pozytywna, następuje wypłata środków. Choć czas trwania całej procedury się wydłuża, to jednak może to być dobre rozwiązanie dla osób, dla których wyjście z domu jest problematyczne. Pozostaje pytanie, czy kredyt online jest tańszy od tradycyjnego, gdyż chodzi nam o poszukiwanie najtańszych rozwiązań online. Z pewnością oszczędza się cenny czas oraz paliwo na dojazdy.

Szukasz kredytu? Sprawdź gdzie otrzymasz najtańszy

Załatwianie spraw przez Internet staje się coraz prostsze i tańsze od rozwiązań tradycyjnych. Zapewne możliwości korzystania z tego medium rozwiną się jeszcze bardziej, a konkurencja na rynku bankowym sprawi, że produkty oferowane przez Internet będą miały atrakcyjniejsze warunki niż produkty standardowe.