Na koniec trzeciego kwartału 2012 r. dostęp do bankowości internetowej miało niemal 19,8 mln klientów indywidualnych, to o 14 proc. więcej niż przed rokiem - podał w czwartek Związek Banków Polskich. Aktywnie z internetowej bankowości korzysta ok. 11 mln osób.

"Za nami kolejny kwartał dynamicznego rozwoju bankowości internetowej. Widzimy, że Polacy i polskie firmy potrafią i chcą korzystać z rozwoju gospodarki elektronicznej. Ten segment bankowości będzie rósł w kolejnych miesiącach" - ocenił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz na czwartkowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano raport NetB@nk.

Zdaniem ZBP, jeśli obecna dynamika utrzyma się, to na koniec roku ponad 20 mln klientów indywidualnych będzie miało dostęp do bankowości internetowej.

Jak wynika z raportu, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw dostęp do bankowości internetowej miało na koniec trzeciego kwartału 1,843 mln przedsiębiorców, z czego aktywnie z tego typu bankowości korzystało 1,138 mln klientów. Bankowi eksperci wskazują jednak, że w ujęciu rocznym zmalała wartość transakcji internetowych wykonywanych przez małe i średnie firmy - o 14,4 proc., do 52,2 tys. zł.

Reklama

W raporcie czytamy też, że na koniec minionego kwartału w użyciu było 26,3 mln kart debetowych (wzrost o 7,6 proc. rdr), a wartość transakcji dokonanych za pośrednictwem tych kart przekroczyła 97 mld zł (wzrost o 5,97 proc.).

W przypadku kart kredytowych było ich 6,6 mln sztuk, czyli o 8,27 proc. mniej niż przed rokiem. Wartość transakcji wykonanych za ich pośrednictwem sięgnęła 8,2 mld zł - to wzrost o 5,1 proc.

"Trudne czasy na razie nie powodują, że Polacy rzadziej korzystają z kart kredytowych i debetowych. Można przewidywać, że czwarty kwartał tego roku, ze względu m.in. na zakupy świąteczne nie będzie odbiegał od tego trendu. Warto zwrócić uwagę, że tylko za pośrednictwem kart debetowych kwartalnie dokonujemy transakcji za 97 mld zł" - powiedział wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek.