Idea pożyczki społecznościowej w Internecie narodziła się Wielkiej Brytanii, gdzie w 2005 r. powstał serwis Zopa. Kolejne strony pojawiły się szybko w innych krajach. Obecnie, najwięcej pożyczek tego typu udzielanych jest w USA, gdzie tylko z największego serwisu, prosper.com, korzysta ponad milion osób.

Porównanie ponad 50 kredytów gotówkowych. Wyszukaj najlepszy dla siebie

W Polsce pierwsze serwisy zajmujące się pośrednictwem przy pożyczkach społecznościowych pojawiły się 4 lata temu. I powoli, powoli zadomawiają się na polskim rynku finansowym. Dzięki przejrzystemu systemowi i prostym zasadom zdobywają zaufanie Polaków. Cały czas odnotowują wzrost zainteresowania w postaci liczby zarejestrowanych użytkowników – w chwili obecnej jest to ok. 420 tysięcy użytkowników dla wszystkich platform. Aktualnie na rynku działają m.in.:
• Kokos.pl
• Finansowo.pl
• Ducatto.pl
• Pożycz.pl
• Sekrata.pl
• Zakra.pl

Na jakiej zasadzie działa pożyczka społecznościowa?

To idea prosta, i wydawałoby się stara jak świat – ludzie pożyczają sobie wzajemnie pieniądze. Jednak rynek pożyczek został zdominowany przez banki, które swoje usługi albo ograniczają dla wybranych, albo każą za nie sobie słono płacić. Często zresztą łączą jedno i drugie. Wysoka prowizja, dodatkowe ubezpieczenie, czasem konieczność posiadania rachunku. Do tego dochodzą drogie upomnienia w przypadku zaległości w spłacie (często naliczane w sposób absurdalny). Istnieją jeszcze instytucje finansowe, które oferują tzw. kredyty chwilówki – jednak żaden wyedukowany ekonomicznie człowiek nie będzie raczej po nie sięgał.

Co mają zrobić osoby, które nie chcą zaciągać pożyczki na lichwiarskich warunkach – jakie często oferują parabanki, albo nie chcą, bądź nie mogą, udać się do banku? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydają się być serwisy pożyczkowe.

Rejestrując się na jednym z portali musimy dokonać weryfikacji naszych danych. Sposobów na to jest kilka i różnią się one często w zależności od serwisu. Na pewno będziemy musieli mieć pod ręka swój dowód osobisty i drobną kwotę, która wpłynie na nasze subkonto w danym serwisie. Czasem przyda się także inny dokument potwierdzający tożsamość, jak prawo jazdy czy paszport. Można też dokonać weryfikacji numeru telefonu czy miejsca zamieszkania - to zwiększy naszą wiarygodność i szansę na dostanie pożyczki, zwłaszcza na samym początku działalności w serwisie. Ale często wiąże się z dodatkową opłatą.

Po pomyślnym utworzeniu konta możemy zarówno stać się pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. W systemach tych serwisów istnieją pewne zabezpieczenia, które chronią interesy chętnych do inwestycji.