Drugi miesiąc wakacji nie przyniósł dobrych informacji dla osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego. W sierpniu nie odnotowaliśmy ani jednej obniżki marż.
Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w EUR / Media

Pojawiły się natomiast kolejne podwyżki, które spowodowały, że przeciętna marża kredytów w złotych na kwotę 300 000 zł (z wkładem własnym 25%) wynosi już 1,45%. Dla przypomnienia jeszcze w czerwcu było to 1,20%.

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN / Media
Reklama

Nadal rośnie również oprocentowanie kredytów w złotych. Istnieje jednak szansa, że ten trend, trwający od stycznia 2011 r., zostanie w końcu zakończony. Oprocentowanie rosło przede wszystkim ze względu na wzrost stawki WIBOR. Marże przez większość tego czasu spadały. Jednak oczekiwania w zakresie zbliżających się obniżek stóp procentowych już wywołały spadek stawki WIBOR 3M z poziomu 5,12% do 4,96%.

Przewiduje się, że w połowie przyszłego roku stopy procentowe mogą być o 0,75 pkt. proc. lub nawet o 1 pkt. proc. niższe niż obecnie. Istnieje więc szansa, że w przyszłoroczne wakacje raty kredytów w złotych będą 150 zł – 200 zł niższe niż obecnie (przy kredycie na 300 000 zł na 30 lat). Na takie korzyści będą mogli liczyć jednak ci, którzy kredyty już zaciągnęli. Raty nowoudzielanych kredytów mogą spaść w takim stopniu tylko pod warunkiem, że nie pojawią się w tym czasie istotne podwyżki marż.

Jarosław Sadowski, Expander Advisors Sp. z o.o., źródło: Raport Szybko.pl Metrohouse i Expandera - wrzesień 2012