Wybierając rachunek osobisty często zastanawiamy się nad tym, jakie konto byłoby dla nas najlepszym rozwiązaniem. Oprócz tradycyjnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych możemy zdecydować się także na konto z pakietem assistance, które stają się coraz popularniejsze.

Pakiety assistance pod względem zakresu oferowanych usług są mocno zróżnicowane. Najczęściej w ich ramach oferowana jest pomoc medyczna, techniczna. Możemy też liczyć na także pomoc w przypadku problemów z samochodem w Polsce i za granicą oraz na kontakt z różnego rodzaju infoliniami.

Dla kogo konto z pakietem assistance?

W niektórych bankach oferta oferta kont z pakietem assistance skierowana jest do konkretnych grup docelowych. W ofercie BZ WBK znajduje się Konto na Obcasach, skierowane do kobiet, a Banku Pocztowego Konto Nestor, przeznaczone dla osób starszych. Przeciętny klient ma jednak szeroki wachlarz kont do wyboru. Minusem kont z pakietem assistance jest wyższy koszt prowadzenia rachunku. Zauważyć tu należy, że jeszcze kilka lat temu takie konta były adresowane przeważnie do osób zamożnych. Dziś prawie każdy może pozwolić sobie przynajmniej na podstawowy pakiet assistance, gdyż nie jest to zbyt duży wydatek.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na wybór konta z pakietem assistance warto rozejrzeć się wśród ofert różnych banków, by wybrać najkorzystniejszą ofertę. Oprócz kosztów prowadzenia takiego rachunku warto również zwrócić uwagę na pakiet gwarantowanych usług. Może bowiem okazać się, że choć oferta jest korzystna pod względem finansowym, to jednak pakiet usług będzie dla nas nieprzydatny. Należy dokładnie przeanalizować warunki i limity zawarte w regulaminie, aby nie rozczarować się w momencie skorzystania z usługi. Często banki wyznaczają górną granicę wydatków, jakich nie można przekroczyć (np. 500 zł za wizytę hydraulika) lub ustalają limit ilościowy (np. możliwość trzykrotnego skorzystania z bezpłatnego transportu do szpitala w roku).

Porównaj najlepsze konta osobiste. Znajdź najlepszą ofertę dla siebie

Kapitalne Konto dla każdego…

Kapitalne Konto Banku BPH to rachunek osobisty z darmowym pakietem usług assistance. Za niecałe 10 złotych miesięcznie można skorzystać z wielu udogodnień: pomocy medycznej w przypadku nieszczęśliwych wypadków i nagłych zachorowań, pomocy w domu w przypadku nieprzewidzianych awarii, a także pomocy w przypadku wypadku, kradzieży czy awarii samochodu. Co więcej, w ramach pakietu można także skonsultować się z projektantem wnętrz lub zlecić organizację kierowcy zastępczego, kiedy chcemy napić się alkoholu na imprezie. Pisząc o Kapitalnym Koncie trzeba też wspomnieć, że osoby, które do 12 lipca 2012 r. założą ten rachunek mogą zyskać nawet do 300 złotych premii.

…ale Konto na Obcasach tylko dla kobiet

Można zastanawiać się, czy płeć ma znaczenie dla banku? W przypadku Banku Zachodniego WBK ma. BZ WBK przygotował bowiem ofertę skrojoną pod kobiece potrzeby: Konto na Obcasach z pakietem ubezpieczeń „Na Obcasach”. Oferta jest atrakcyjna pod względem finansowym. Koszt prowadzenia konta jest zerowy przy comiesięcznych wpływach na konto przekraczających 1000 złotych. Darmowe są również wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce. Dodatkowo zwracany jest 1% wszystkich transakcji dokonanych kartą płatniczą Visa na Obcasach lub klientka może zbierać punkty payback za pomocą karty MasterCard PAYBACK Multi. Pakiet ubezpieczeń „Na Obcasach” jest bezpłatny przez pierwsze sześć miesięcy. Po tym czasie naliczana jest miesięczna opłata w wysokości 5 złotych. Oprócz możliwości skorzystania z usług fachowców czy pomocy w przypadku awarii samochodu właścicielka konta może liczyć także na wypłatę świadczenia w momencie poważnego zachorowania na złośliwy nowotwór sutka lub szyjki macicy, jeśli choroba została wykryta nie wcześniej niż po sześciu miesiącach od popisania umowy.

Jakie konto, taki pakiet

Ciekawą i bogatą ofertę przedstawia BNP Paribas. Bank ten proponuje aż trzy konta z darmowym pakietem assistance. Koszt prowadzenia najtańszego z nich (Konta z pakietem M) to zaledwie 6,50 zł miesięcznie. W ramach Konta z pakietem M możemy skorzystać z pomocy medycznej i technicznej w miejscu zamieszkania oraz nie musimy się martwić w przypadku problemów w krajowej podróży samochodowej. Dodatkowo możemy też zasięgnąć informacji na infolinii medycznej, prawnej i familijnej oraz skorzystać z Serwisu Informacyjnego i Serwisu Tanie Zakupy. Konto z pakietem L jest droższe (kosztuje 15 zł miesięcznie), lecz oprócz wcześniej wymienionych usług zawiera także Serwis Concierge. Najszerszą ofertą charakteryzuje się konto z pakietem XL, którego cena jest negocjowana indywidualnie.

Konto oszczędnościowe to najlepsza alternatywa dla lokaty. Porównaj najlepsze

A może osobisty pomocnik?

Korzystnym rozwiązaniem na każdą kieszeń jest oferta Alior Banku. Oferuje on bezpłatne pakiety assistance „Pomocni Fachowcy” i concierge „Osobisty asystent”, dla wszystkich klientów, dla których rachunek w Alior Banku jest głównym kontem osobistym. W ramach pakietu assistance gwarantowana jest pomoc fachowców w domu (hydraulika, szklarza, elektryka, stolarza, ślusarza), pogwarancyjna naprawa sprzętów AGD i RTV; pomoc w podróży samochodem, obejmująca specjalistyczną pomoc techniczną na terenie całej Unii Europejskiej; pomoc medyczną w przypadku nieszczęśliwych wypadków i nagłych zachorowań. Z kolei w ramach pakietu concierge skorzystać można z organizacji usług kurierskich czy transportu, pomocy w zakupach i obowiązkach domowych. Bank pokrywa koszt organizacji usługi, a klient pokrywa koszty związane z wykonaniem tej usługi (np. koszt usługi kurierskiej czy wynagrodzenie opiekunki).

Czy warto?

Przedstawione oferty pokazują, że konta z pakietem usług assistance nie są już dobrem luksusowym, lecz dzięki niskim kosztom są w zasięgu ręki także osób mniej zamożnych. Konto z pakietem assistance może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób samotnych, niepełnosprawnych czy po prostu zabieganych.