Portret Polaków. Jak zarządzamy swoimi finansami?

autor: Marcin Dec11.10.2020, 11:00
Gdzie jesteśmy na tle świata? W środku stawki jeśli chodzi o cierpliwość i niechęć do podejmowania ryzyka

Gdzie jesteśmy na tle świata? W środku stawki jeśli chodzi o cierpliwość i niechęć do podejmowania ryzykaźródło: ShutterStock

Jeśli czytając tytuł, miałeś przed oczami, drogi czytelniku, dzieła Chełmońskiego czy Gierymskiego, to śpieszę skorygować to nieporozumienie. W tym felietonie przyjrzę się nie obrazom, lecz pewnym cechom Polaków, które charakteryzują nasze decyzje w ekonomii oraz finansach osobistych. I porównam je z cechami innych narodów.

Źródłem wiedzy na ten temat jest gigantyczne w swoich rozmiarach Światowe Badanie Preferencji (Global Preferences Survey, GPS), przeprowadzone w 2018 r. przez zespół ekonomisty Armina Falka (Uniwersytet w Bonn) w 76 krajach świata na ponad 80 tys. respondentów (populacje państw uczestniczących w tym badaniu to 90 proc. ludności świata i takiż sam udział ma PKB tych krajów w globalnym PKB).

Preferencje to umiejętność szeregowania wyborów pod względem subiektywnego poczucia ich użyteczności. Zawsze jesteśmy w stanie wskazać, czy jedna opcja jest dla nas lepsza niż inna albo że wszystkie opcje są dla nas równie korzystne (jest nam obojętne, którą wybierzemy, bo dają nam tę samą satysfakcję). Z tego powodu w bezpośrednich wywiadach przeprowadzonych w celu odkrycia preferencji stosuje się zwykle metodę drabinkową – w dużym uproszczeniu można ją porównać do stopniowego „podkręcania temperatury” jednej z ofert i odpytywania respondenta, czy teraz czuje różnicę. Tak też powstawało Światowe Badanie Preferencji.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Józef(2020-10-11 12:05) Zgłoś naruszenie 50

  Jak to jak?mam dziś wisielczy humor, więc i koment taki: patrzę, ooo mam pobory!!!zaszaleję! ale najpierw oglądam przez szkło powiększające! Wydatki typu czynsz, media, rachunki, paliwo..może ratę kredytu spłacę.. Budzę się w koszmarze: jedynie nędzna suma moich poborów realna. No i po zarządzaniu własnymi finansami!

  Odpowiedz
 • ?(2020-10-11 16:38) Zgłoś naruszenie 21

  Mam jedno pytanie czy o najkorzystniejszych opcjach wydawania cudzych pieniędzy wiedzą nasi rządzący? Bo w Wtykanie do dziś się nie nauczyli - vide ostatnia afera z finansowaniem ubogich przez wiernych- dzielni rządzący w Watykanie grają na giełdach i kupują drogie nieruchomości w Londynie. Watykan ma długi. Rządzą całkiem jak nasi w RP - jak myślicie kto zapłaci długi naszego rządu???

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Prawda (2020-10-21 22:22) Zgłoś naruszenie 00

  Bolku, lepiej policz o ile wzrosły koszty utrzymania + multum nowych podatków i opłat. Conajmniej od 50 do nawet do 100% w przypadku niektórych produktów i opłat. A te 500+ to dziś już są warte tyle, co za Tuska 150 zł.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane