statystyki

Jak ochronić oszczędności przed inflacją?

autor: Rafał Hirsch08.07.2019, 07:53; Aktualizacja: 08.07.2019, 07:56
Można próbować oszczędzać na rynku nieruchomości, akcji, złota albo w funduszach inwestycyjnych, ale trzeba pamiętać o tym, że po pierwsze jest tam większe ryzyko, co oznacza, że oszczędności możemy stracić, a po drugie, najczęściej są tam wyższe opłaty bądź prowizje.

Można próbować oszczędzać na rynku nieruchomości, akcji, złota albo w funduszach inwestycyjnych, ale trzeba pamiętać o tym, że po pierwsze jest tam większe ryzyko, co oznacza, że oszczędności możemy stracić, a po drugie, najczęściej są tam wyższe opłaty bądź prowizje.źródło: ShutterStock

Według GUS średnie oprocentowanie lokaty terminowej dla osób fizycznych w Polsce to dzisiaj 1,6 proc. Średni wzrost cen, czyli inflacja za ostatni rok, to z kolei już 2,6 proc. Co gorsze, według zgodnej opinii większości analityków i ekonomistów, nie jest to krótkotrwały stan tymczasowy. Według najnowszej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego w 2020 r. inflacja w ciągu roku ma wynosić przeciętnie 2,8 proc., a w 2021 r. – 2,4 proc. W drugiej połowie bieżącego roku ma być średnio na poziomie 2,2 proc. Wygląda więc na to, że poniżej poziomu 2 proc. rocznie wskaźnika wzrostu cen szybko nie zobaczymy.

Tymczasem główna stopa procentowa w NBP to tylko 1,5 proc. i według słów prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego nie ma żadnych szans na to, aby ona wzrosła do końca 202 1 r . Na ostatniej konferencji prasowej prezes wręcz zasygnalizował, że w przyszłości pierwszą zmianą stóp może być obniżka, a nie podwyżka. To wszystko sprawia, że ludzie posiadający oszczędności i chcący na nich zarabiać mają poważny problem.

W bankach można znaleźć lokaty oprocentowane wyżej, nawet takie na 4 proc. rocznie, ale oszczędzanie na nich jest dość trudne. Zazwyczaj takie warunki są oferowane tylko nowym klientom, trzeba więc założyć nowe konto w nowym banku. Te lokaty są zwykle tylko trzymiesięczne, 4 proc. jest w skali roku, więc aby faktycznie dostać takie odsetki, trzeba w ciągu roku trzy razy zakładać nowe rachunki w kolejnych bankach. Czasami pojawiają się przy tym inne warunki dodatkowo utrudniające korzystanie z takich lokat, na przykład wymóg założenia w tym samym banku rachunku ROR, gdzie ma być przelewane wynagrodzenie.

D la tych, którzy nie mają cierpliwości do żonglowania lokatami bankowymi, pozostają obligacje Skarbu Państwa. Istnieją wśród nich takie, których konstrukcja zakłada ochronę przed inflacją, niezależnie od tego, ile ona wynosi, ale też nie są pozbawione wad.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane