Jak wynika z badania, 39 proc. respondentów jednocześnie ma oszczędności i nie ma długów, a 22 proc. ma i oszczędności i długi, taki sam odsetek deklaruje, że nie ma oszczędności ani długów. 17 proc. ankietowanych nie ma oszczędności, tylko długi.
Zdecydowana większość́ respondentów, którzy mają długi nie ma problemu z realizacją zobowiązań́. 36 proc. twierdzi, że spłaca je regularnie, 2 proc. - że nie. Z deklaracji badanych wynika, że 4 proc. gospodarstw domowych ma zaległości w bieżących opłatach, a 1 proc. - kłopot z ich spłacaniem.
W badaniu 78 proc. respondentów deklarujących posiadanie oszczędności oceniło, że z byłoby w stanie z nich żyć́ bez obniżania dotychczasowego poziomu życia przynajmniej dwa miesiące. 26 proc. ocenia, że przeżyłoby tak dłużej niż̇ pół roku. W ocenie 11 proc. badanych z oszczędnościami, starczyłoby im ich na miesiąc, a dla 4 proc. - na jeszcze krócej.
Jak zauważa CBOS, w porównaniu z poprzednim rokiem odsetek gospodarstw deklarujących posiadanie oszczędności wzrósł o 6 pkt proc. Od 2007 r. odsetek respondentów deklarujących posiadanie oszczędności zwiększył się̨ niemal trzykrotnie, bo o 38 pkt proc. - wskazał tez CBOS.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–15 marca 2020 r. na liczącej 875 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.