statystyki

Mocno zakręcony kurek z kredytem. Sytuacja przypomina okres po wybuchu kryzysu

autor: Łukasz Wilkowicz04.08.2020, 09:02; Aktualizacja: 04.08.2020, 09:21
W odniesieniu do klientów indywidualnych skala zaostrzenia polityki kredytowej była największa w historii

W odniesieniu do klientów indywidualnych skala zaostrzenia polityki kredytowej była największa w historiiźródło: ShutterStock

Sytuacja w II kwartale przypominała to, czego świadkami byliśmy tuż po wybuchu kryzysu finansowego. Teraz dostępność pożyczek się zwiększa, ale powoli.

W minionym kwartale dziewięć na dziesięć banków ograniczyło dostępność kredytów dla klientów indywidualnych i na konsumpcję. W jeszcze większym stopniu zmniejszyła się możliwość uzyskania krótkoterminowego kredytu dla małych i średnich przedsiębiorstw. „Najmniej poszkodowane” były duże firmy, ale i tu dwa na trzy banki zaostrzyły kryteria dostępności kredytów krótkoterminowych, a trzy na cztery – długoterminowych.

Takie są wyniki raportu opublikowanego wczoraj przez Narodowy Bank Polski. „Punktem wyjścia są badania ankietowe przeprowadzane wśród przewodniczących komitetów kredytowych kilkudziesięciu największych banków działających na polskim rynku” – podaje NBP. Podawane w raporcie liczby to tzw. procent netto. Pokazują one różnicę w udziale rynkowych banków mówiących o łagodzeniu i zaostrzaniu polityki.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane