Koronawirus nie wywołał w naszych portfelach takiego spustoszenia, jak się obawiano. Ponad połowa Polaków deklaruje, że pandemia nie ma wpływu na ich sytuację finansową – wynika z badania nastrojów gospodarstw domowych Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
DGP
Jednak prawie 60 proc. ankietowanych uważa, że nie będzie w stanie odłożyć pieniędzy w ciągu najbliższego kwartału. Wskutek pandemii wzrosły koszty utrzymania, w tym wydatki na żywność, mieszkanie i zdrowie. Mimo to ponad 70 proc. osób pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową.
– Widać podział na dwie grupy. W jednej, gdzie dominują respondenci z wyższym wykształceniem, częściej ma miejsce negatywna ocena sytuacji gospodarczej kraju, przy tendencji do pozytywnego spojrzenia na swoje własne położenie. W drugiej, w której są osoby z wykształceniem podstawowym, 41 proc. widzi swoją sytuację negatywnie. W tej grupie 48 proc. badanych pozytywnie ocenia sytuację gospodarczą i częściej dostrzega perspektywy poprawy – mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.