Unieważnienie umowy frankowej: Bank jest zobowiązany do zwrotu kredytobiorcy spłat z ostatnich 10 lat

autor: Beata Strzyżowska19.10.2019, 08:30; Aktualizacja: 22.10.2019, 14:21
Po unieważnieniu umowy, nieruchomość staje się wolna od obciążeń, hipoteka ulega wykreśleniu.

Po unieważnieniu umowy, nieruchomość staje się wolna od obciążeń, hipoteka ulega wykreśleniu.źródło: ShutterStock

- Temat możliwości dochodzenia przedawnionych roszczeń przez banki z tytułu wypłaconego kredytu uważam za zamknięty – pisze radca prawny, Beata Strzyżowska. I wyjaśnia, co dla kredytobiorcy oznacza unieważnienie tzw. umowy frankowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (58)

  • Kauzyperda(2020-01-20 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    Niej est prawdziwe to co twierdzi Pani Radca zwrot świadczenia nienależnego zgodnie z art.411 pkt 1kc zdanie ostatnie nie przedawnia się jeżeli nastąpiło w wyniku nieważnej czynności prawnej .Czyli jeżeli konsument spełnił świadczenie a sąd unieważnił umowę wówczas konsumentowi przysługuje zwrot świadczenia nienależnego. art.410 par.2 kc

    Odpowiedz
  • xx(2019-12-04 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli co? Bank ma zwrócić wszystko, co wpłacił klient i jeszcze zdjąć hipotekę, Czyli po prostu frankowicz oszust dostał od banku mieszkanie w prezencie i grubą forsę na dokładkę? A gdzie sprawiedliwość? Co z ludźmi zadłużonymi w złotówkach???

    Odpowiedz
  • Złotówkowicz 2007(2019-10-24 09:47) Zgłoś naruszenie 01

    Widzę, że frakowyłudzacze myślą, iż będę mieć wszystko za darmo bo im się należy i już... Od samego początku większość doskonale wiedziała na co się pisze a że deal życia nie wyszedł to później pretensje a teraz chęć bezpodstawnego wzbogacenia się...

    Odpowiedz
  • Kazik(2019-10-23 11:02) Zgłoś naruszenie 01

    To że powinno nastąpić stwierdzenie nieważności umowy to jest poza dyskusją, Natomiast w żadnym wypadku, nie może być tak że następuje np: przedawnienie i klient nie jest już nic winny bankowi. Dla mnie z wyroku TSUE wcale nie wynika że sąd nie może nakazać np: podpisania nowej umowy (bez abuzywnych klauzul) która by uwzględniała wszystkie dotychczasowe przepływy pieniężne plus konieczne rekompensaty na rzecz kredytobiorcy wynikające z różnic miedzy starą a nową umową.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kazik(2019-10-23 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli mam rozumieć że umowa jest unieważniona, a kredytobiorca nie jest już nic winny bankowi i jeszcze na dodatek to bank jemu musi zwracać kasę ? Czy tak to widzi prawniczka ? uch pełny hardcore...

    Odpowiedz
  • zszokowana(2019-10-22 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ten wpis to wprowadzanie konsumenta w błąd z chciwości i chęci reklamy samej siebie. Może dojśð do sytuacji że konsument odyzska mniej niż kancelaria zarządza wynagrodzenia o tym już pani Mecenas nie napisała.

    Odpowiedz
  • liCHFa(2019-10-21 23:00) Zgłoś naruszenie 02

    haha bankowe trolliki za pisiont groszy od mundrego posta wróciły :-D

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwy(2019-10-21 17:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jezeli frankowiczom przyznano racje, to rôwniez do zwrotu powinny być wszystkie Mdm czy rodzina nabswoim

    Odpowiedz
  • Złotowicz(2019-10-21 16:00) Zgłoś naruszenie 910

    Jak prawnik może w ogóle pomyśleć o tym, żeby walczyć o nieoddanie kapitału kredytu, przynajmniej w kwocie otrzymanej w złotych. Przecież to byłoby ordynarne złodziejstwo. Żaden sędzia jeszcze nie wydał i wierzę, że nigdy nie wyda takiego wyroku.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2019-10-21 15:32) Zgłoś naruszenie 08

    Jeśli Twój kredyt frankowy przysparza Ci problemów - zadzwoń: 575 923 477. Raty w umowach frankowych często przeliczano przy użyciu tabel kursowych wprowadzanych i ustalanych jednostronnie przez bank, na które konsumenci w praktyce nie mieli żadnego wpływu, zmieniano także wysokość oprocentowania na podstawie niezrozumiałych dla klientów klauzul, nierzadko także pobierano dodatkowe opłaty, które nie powinny się faktycznie pojawić. Możemy Twoją umowę bezpłatnie przeanalizować. Zadzwoń: 575 923 477

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pppppp(2019-10-21 08:06) Zgłoś naruszenie 1425

    A co z pieniędzmi które frankowicze zaoszczędzi na początku trwania umowy i śmianie się z ludzi którym udzielono kredytów chipotecznych w złotówkach. Jet to dla mnie absurd. Frankowicze wiedzieli dokładnie co podpisują. Trzeba być idiotą żeby nie wiedzieć że wartość danej waluty nie wzrośnie jak zacznie się nią obracać w innym kraju

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paweł Frydlewicz (2019-10-21 05:04) Zgłoś naruszenie 32

    Nie wydaje mnie się, ale ostrzegał nie będę, już dość każdy niech robi co uważa bo jeśli się komuś wydaje że może wykorzystać tą zaplanowaną sytuację i oszukać wymiar sprawiedliwości i w dodatku Bank powołując się na siłę instytucji publicznej jaka jest bank chyba zapomina o równości wobec prawa wszystkich, ale to są prawnioki i one wiedzo lepiej - nic nie poradzisz kasa jest kasa i dla nich tylko to sie liczy.

    Odpowiedz
  • E(2019-10-21 05:00) Zgłoś naruszenie 1020

    Kredyt bierze sie w walucie w której się zarabia. A żeby dostać kredyt we frankach trzeba było mieć dochody. Więc przestańcie piperzyc że frankowicze maja źle. A co z kredytami w PLN?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Frank 350.000(2019-10-20 20:33) Zgłoś naruszenie 42

    Do: Mareks. Adwokat czy radca prawny - nie ma znaczenia. Wśród jednych i drugich są uczciwi i kompetentni oraz, niestety, ci pozostali. To co napisała ta pani w artykule to totalne bzdury. Polecam pana mecenasa Piotra Szmitkowskiego z Warszawy - kopalnia wiedzy i potwierdzona skuteczność w mojej sprawie.

    Odpowiedz
  • pytanie(2019-10-20 12:19) Zgłoś naruszenie 1816

    A co z kredytami w innych walutach ? Też sa nieważne ? Nie było słychać, żeby ktoś protestował. Frankowicze też nie protestowali dopóki frank był poniżej 3,50zł.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • pytanie(2019-10-20 12:18) Zgłoś naruszenie 1012

    A co z kredytami w innych walutach ? Też sa nieważne ? Nie było słychać, żeby ktoś protestował. Frankowicze też nie protestowali dopóki frank był poniżej 3,50zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • walczący z bankiem(2019-10-20 10:42) Zgłoś naruszenie 20

    wielka prośba, czy ktoś może podać sygnaturę postanowienia Sądu Najwyższego, które zapadło 3 października 2019 roku o którym jest mowa w powyższym tekście?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Art(2019-10-20 09:46) Zgłoś naruszenie 81

    wynagrodzenie za korzystanie z kapitału raczej nie przejdzie, ale trzeba jeszcze uczciwie napisać, że po nieważności banki będą kombinowały z art. 502 kc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Darek(2019-10-20 08:56) Zgłoś naruszenie 12

    Generalną i ogólnie przyjętą zasadą w prawie cywilnym jest to, że termin przedawnienia może wynosić odpowiednio: 10 lat dla roszczeń majątkowych, 3 lata dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń przy podstawowej działalności gospodarczej. Jednak ustawa przewiduje istotne wyjątki, szczególnie w przepisach dotyczących poszczególnych rodzajów umów. I tak przedawnienie wynosi odpowiednio: 2 lata dla umowy sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy umowy z rachunku bankowego. 1 rok przedawnienia – umowy przewozu (usługi transportowe), użyczenia, umowy spedycji. 6 miesięcy (to najkrótszy okres, jaki przewiduje kodeks cywilny) – naprawa szkody wynikłej z utraty lub uszkodzenia rzeczy wniesionych do hotelu (lub podobnego zakładu), roszczenia pożyczkobiorcy o wydanie przedmiotu pożyczki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mareks(2019-10-20 08:52) Zgłoś naruszenie 104