Kto zapłaci za frankowy cud? Mieliśmy 10 lat na wypracowanie kompromisowego rozwiązania

autor: Prof. Witold M. Orłowski02.09.2019, 09:04; Aktualizacja: 11.09.2019, 11:59
Frankowicze skazani są na drogę sądową

Frankowicze skazani są na drogę sądowąźródło: ShutterStock

Oświadczenie rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że zastosowanie w umowie kredytowej nieuczciwej wobec klientów klauzuli dotyczącej sposobu indeksowania kredytu powinno skutkować albo uznaniem umowy za nieważną, albo wykreśleniem tej klauzuli bez zmiany pozostałych, wywołało niepokój w polskim sektorze bankowym i radość frankowiczów oraz ich prawników.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (92)

  • suv(2019-09-02 09:38) Zgłoś naruszenie 1476

    "Nie ulega jednak wątpliwości, że seria wyroków zgodnych z myśleniem rzecznika trybunału może doprowadzić gospodarkę do kryzysu" PROSZĘ O DOWÓD NA POPARCIE TAK DALEKO IDĄCEGO PRZEKONANIA PANA PROFESORA. NA MAŁYCH WĘGRACH KRYZYSU ŻADNEGO NIE BYŁO. ARTYKUŁ NA ZAMÓWIENIE SPONSOROWANY PRZEZ BANKSTERKĘ. ORŁOWSKI TO LOBBYSTA.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • czosnek(2019-09-02 09:38) Zgłoś naruszenie 1285

    Co za stek bzdur. Bank pożyczył 100 zł kapitału, a oczekuje zwrotu 150. Więc jakie środki z depozytów wydane na kredyt tu topnieją? Banki to prywatne przedsiębiorstwa. Padnie jeden, jego miejsce zajmą dwa inne. Nad każdym zbankrutowanym, zlikwidowanym, upadłym przedsiębiorcą takie krokodyle łzy ronisz? Ile profesorze przytuliłeś od ZBP za ten syfny tekst?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • orłowski(2019-09-02 09:39) Zgłoś naruszenie 853

    NIE STRASZ NIE STRASZ

    Odpowiedz
  • STRASZAK(2019-09-02 09:42) Zgłoś naruszenie 1106

    ORŁOWSKI ZAPOMINA, ŻE TE PIENIĄDZE TRAFIŁYBY DO POLSKICH RODZIN, A NIE ZNIKNĘŁYBY Z GOSPODARKI? JAKI KRYZYS JAK KONSUMPCJA SKOCZY GWAŁTOWNIE? LOBBYSTA PRÓBUJE POSTAWIĆ ZNAK RÓWNOŚCI POMIĘDZY KRYZYSEM W JEDNEJ Z BRANŻ, A CAŁĄ GOSPODARKĄ MEDYCYNA, NAUKA, GÓRNICTWO, SA CIĄGLE W KRYZYSIE PANIE LOBBYSTO I JAKOŚ SIĘ GOSPODARKA NIE ZAWALIŁA. JAK BYŁO 20% BEZROBOCIA TEZ SIĘ NIE ZAWALIŁA NA UKRAINIE BYŁA WOJNA I TEZ JAKOŚ TAM ŻYJĄ A MOŻE SĄ WAŻNI I WAŻNIEJSI?

    Odpowiedz
  • suweren(2019-09-02 09:46) Zgłoś naruszenie 1305

    JEDYNA RÓŻNICA MIĘDZY BRANŻĄ BANKOWĄ, A KAŻDĄ INNĄ JEST TAKA, ŻE TYLKO TĄ PIERWSZĄ STAĆ NA ZAPŁACENIE PANU PROFESOROWI ORŁOWSKIEMU ZA LOBBING W TAK BEZNADZIEJNEJ I OCZYWISTEJ SPRAWIE.

    Odpowiedz
  • ??(2019-09-02 09:50) Zgłoś naruszenie 792

    CZEMU ORŁOWSKI NIE BRONIŁ ROLNIKÓW JAK ROLNICTWO BYŁO W KRYZYSIE STRASZĄC, ŻE POLSKA GOSPODARKA NIE BĘDZIE MIAŁA CO JEŚĆ? NIE CHCIELI ODPOWIEDNIO POSMAROWAĆ? A I EWENTUALNE POSADKI DLA DZIECI PRZY ŚWINKACH NIEZBYT BYŁ NĘCĄCE?

    Odpowiedz
  • Spłącający kredyty w PLN(2019-09-02 09:53) Zgłoś naruszenie 1549

    A czy spłacający kredyty z PLN będą mogli uzyskać zwrot odsetek przewyższających odsetki płacone w CHF?

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • sdf234234(2019-09-02 10:07) Zgłoś naruszenie 14

    3Bardzo proszę o pomoc. Wystarczy udostępnienie : ht tp:// sites.social/andrzej2

    Odpowiedz
  • Kto zapłaci????(2019-09-02 10:19) Zgłoś naruszenie 1459

    Płaci ten kto uwierzył w kurs Franka po 2zl w momencie brania kredytu i w to że kurs ów będzie stały przez 30 lat.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • ydres(2019-09-02 10:28) Zgłoś naruszenie 943

    Przecież ten czerwony ekonomista popełnił ten artykuł na zlecenie banków wystarczy jeden cytat "Prawnicy mają swoją optykę, ekonomiści swoją." Czy prawo przypadkiem nie jest dla wszystkich czy tylko dla maluczkich.

    Odpowiedz
  • Konsument(2019-09-02 11:06) Zgłoś naruszenie 1071

    A TSUE już dawno rozstrzygnął w wyroku w sprawach połączonych C-154/15, C-307/15 i C-308/15, że skutki orzeczenia (np. mniejsze zyski banków) nie mogą stać na przeszkodzie stosowaniu prawa („nie mogą stanowić zagrożenia dla istoty prawa”). Skoro sam prof. przyznaje, że przy niewielu umowach wyrok zgodny z prawem miałby skutek odstraszający dla banków, taka sama konkluzja musi dotyczyć setek tysięcy umów. Prof. prezentuje jednak stanowisko, że ukarać można małe oszustwa, dużych nie, bo złodziej zbyt wiele straci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • marek(2019-09-02 11:41) Zgłoś naruszenie 863

    Powielanie fake newsów o rzekomym upadku banków nie popartego żadnymi danymi, informacjami z banków i KNF przez profesorów (prof. Orłowski to nie jest przypadek odosobniony). Takiego upadku polskiej nauki jeszcze rok temu nikt by się nie spodziewał.

    Odpowiedz
  • Men(2019-09-02 11:44) Zgłoś naruszenie 763

    I taki tekst pisze profesor? Masakra. Chyba z przystawionym przez bank pistoletem do głowy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • aaa(2019-09-02 12:02) Zgłoś naruszenie 683

    Po pierwsze Banki już zarobiły ekstra miliardy na fikcyjnym przewalutowaniu (żadnych franków przecież nie miały - 1 przewalutowanie na zawyżonym spread ), potem spłaty i znów zawyżonym spread . Więc taki wyrok nie spowoduje żadnych strat, a po prostu BANKI NIE ZAROBIĄ PRZEZ NAJBLIŻSZE LATA, tego co de facto nie powinny zarobić.

    Odpowiedz
  • Antik(2019-09-02 12:21) Zgłoś naruszenie 197

    Nie widzę problemu, aby to przeliczyć od początku jako złotowy i uwzględnić WIBOR, to i tak rozwiązuje w większości temat, po co się jeszcze upierać przy LIBOR

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • sd(2019-09-02 12:21) Zgłoś naruszenie 420

    "Nie ulega jednak wątpliwości, że seria wyroków zgodnych z myśleniem rzecznika trybunału MOŻE doprowadzić gospodarkę do kryzysu" Może, czy doprowadzi? Bo jak "nie ulega wątpliwości", to czemu tryb przypuszczający? Ech, ci teoretycy

    Odpowiedz
  • shh(2019-09-02 12:53) Zgłoś naruszenie 531

    Profesroku w którym banku na akcjach wtopiłeś, że tak oszustów bronisz.? A czy Pan zrobił wyliczenia ile banki zarobiły przez te 12 lat na kredytach w frankach. Mogły trzymać tą kasę na trudne lata, bo przecież - Warto oszczędzać.

    Odpowiedz
  • dw(2019-09-02 12:57) Zgłoś naruszenie 691

    No to co Pan profesor proponuje ? Aby frankowicze, patriotycznie, dla dobra banków, zrezygnowali ze swoich praw i roszczeń ? Czy też aby sądy orzekały patrząc na ekonomię a nie na prawo ? Np sądy by szacowały ile danych spraw może być na wokandzie i jakich sum dotyczą i od tego uzależniały jakie wyroki mają zapadać ? Panie profesorze, frankowicze dbają o swój interes a sądy powinny orzekać zgodnie z prawem. Przecież Pan również proponuje aby tylko naprawiać ewentualnie małe oszustwa, natomiast zrobione na wielką skalę, odpuścić. A tak na koniec wie Pan ile zapłacił VW za swoje przekręty ? Ok 26 mld €. Czyli więcej niż grozi naszym bankom.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ho(2019-09-02 12:57) Zgłoś naruszenie 541

    Stek bzdur patrzy się tylko na interes banków. Dlaczego nikt nie mówi o rozwiązaniu jakie jest w normalnych krajach . Jest kredyt jest zabezpieczenie , nie płacisz kredytu zgadzasz się na zabranie zabezpieczenia i jesteś wolny ale u nas cała sitwa bankowo komornicza sprzeda twoje mieszkenie za bezcen a reszte będzie domagala się od ciebie. Dlaczego bank ni bierze na siebie ryzyka w formie zabezpieczenia jakim sa mieszkania. przecież wielu kredytobiorcow tez skorzystałoby z takiej opcji bez walki po sadach. Oddaje mieszkanie a bank uwalnia mnie od kredytu.

    Odpowiedz
  • Jarek(2019-09-02 13:08) Zgłoś naruszenie 14