Kto zapłaci za frankowy cud? Mieliśmy 10 lat na wypracowanie kompromisowego rozwiązania

autor: Prof. Witold M. Orłowski02.09.2019, 09:04; Aktualizacja: 11.09.2019, 11:59
Frankowicze skazani są na drogę sądową

Frankowicze skazani są na drogę sądowąźródło: ShutterStock

Oświadczenie rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że zastosowanie w umowie kredytowej nieuczciwej wobec klientów klauzuli dotyczącej sposobu indeksowania kredytu powinno skutkować albo uznaniem umowy za nieważną, albo wykreśleniem tej klauzuli bez zmiany pozostałych, wywołało niepokój w polskim sektorze bankowym i radość frankowiczów oraz ich prawników.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (92)

  • ilae(2019-09-05 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    jak banków nie stać... to niech wezmą kredyt :)

    Odpowiedz
  • Kaśka(2019-09-04 12:46) Zgłoś naruszenie 40

    Oj Orłowski, ogarnij się! Było by mniejsze oszustwo - kara dla banków byłaby mniejsza. Szli na całość - niech płacą. Żadnego kryzysu nie będzie (nawet Islandia dalej istnieje), banki windowały ceny usług zawsze i to się nie zmienia bez względu na "frankowe" kredyty. Taki duży chłop, profesor, a wstydu za grosz. Złodzieje będą mieć kłopoty finansowe! Chyba się popłaczę :))

    Odpowiedz
  • ojojoj(2019-09-03 19:49) Zgłoś naruszenie 30

    O matko bosko panie dziennikarzu ! A co to bydzie jak mafia paliwowa będzie musiała pieniądze oddawać ? Albo spirytusowa ? Tragedia dla gospodarki! Powypuszczajmy z więzień przestępców bo to obciążenie dla budżetu!!! wie pan ile więziennictwo kosztuje ? No już większego kretynizmu nie czytałem chyba w życiu. Ile ci zapłacili za te manipulacje śmierdzące czosnkową logiką?

    Odpowiedz
  • svwwsv(2019-09-03 13:44) Zgłoś naruszenie 10

    No proszę, może ta unia na coś się przyda. Zawsze miło dokopać banksterce i posłuchać skamlenia różnych prof. A i pewnie nie darmowego.

    Odpowiedz
  • emeryT(2019-09-03 12:31) Zgłoś naruszenie 10

    A co ze złodziejskim podatkiem "belki". Im większa inflacja tym większy podatek - państwo doi i rżnie głupa. Rozumiem podatek od zysków ale od strat to zwykłe oszustwo.

    Odpowiedz
  • Tajti(2019-09-03 12:09) Zgłoś naruszenie 10

    Kolejny artykulik "fachowca" na bankowej sakiewce siejacy ferment pomiedzy kredytobiorcami posiadajacymi kredyt hipoteczny w PLN a "frankowiczami". Krew mnie zalewa jak czytam takie brednie i to pana profesora, od ktorego nalezaloby oczekiwac rzetelnosci i fachowosci w tym co publikuje... Zwlaszcza ten fragment jest dobry "Ze niby banki straca 40-60 mld pln" w wyniku niekorzystnego orzeczenia TSUE :) niech mnie pan profesor przekona ze niezaksiegowanie w przyszlych latach zyskow na ksiegowych zapisach bankowych po stronie MA jest stratą :) ponadto inny profesor (tez) Witold ale Modzelewski zadawal wielokrotnie publicznie pytania politykom i bankowcom o rzetelna informacje o wszystkich okolicznosciach i skutkach owej "akcji kredytowej", z racji tego ze: nikt nie zwracal sie do bankow o udzielenie kredytow w walucie obcej, nigdy nikomu tych walut nie wyplacono, oferta tego "produktu" pochodzila wylacznie od bankow, ktore jakos dziwnym trafem przyjely go do swojego portfela, urzednicy bankowi oraz powiazani z nimi "niezalezni analitycy" przekonywali, ze to najkorzystniejsza oferta kredytowa, nikt nigdy nie powiedzial dzisiejszym dluznikom, ze dlug moze byc indeksowany na zlote przy kursie CHF przekraczajacym 4 zl, bo gdyby to ktos zasugerowal, to ani jeden "kredyt frankowy" nie zostalby przeciez wyplacony. Owa "akcja kredytowa" miala wiec znamiona hazardu. Wielkosc dlugu zalezy bowiem od zdarzen przyszlych o charakterze losowym oraz woli jednej ze stron.

    Odpowiedz
  • Franio(2019-09-03 08:24) Zgłoś naruszenie 60

    Mam nadzieje ze TSUE wyda sprawiedliwy wyrok obiektywny i niezalezny od polityki bankow i konsumentow Wierze ze moj kredyt wreszcie bede mogl splacic i przestanie rosnac spirala zadluzenia spowodowana wzrostem kursu chf O jakich stratach Panie profesorze Pan pisze o jakim kryzysie ? Banki nie zbankrutuja moze jeden Kara ktora poniosa banki jest niczym w porownaniu ze skala oszustwa jakiego sie dopuscily Dlaczego Pan Profesor staje w obronie oprawcow Hanba i Wstyd !!!

    Odpowiedz
  • Alenumer(2019-09-03 05:56) Zgłoś naruszenie 70

    To pewnie pan profesor Troll szkolił szpeca od "franków" ..grabarza Cymańskiego ..który pogrzebał ustawę sejmową mającą rozwiązać ten "frankowy" problem....tu chichot ....problem ...kupa śmiechu ..przekręt ... to problem ..?

    Odpowiedz
  • milo(2019-09-02 21:48) Zgłoś naruszenie 20

    Panu profesorowi chyba jeszcze nikt nie wytłumaczył, że niskie oprocentowanie kredytu jest pozorne, bo nie uwzględnia spreadu. Poza tym banki wzięły na siebie o wiele poważniejsze ryzyko, niż nieadekwatnego oprocentowania - zaryzykowały wprowadzaniem na rynek umów z wadami prawnymi. A skala tego ryzyka też nie jest "winą" kredytobiorców, ale właśnie banków i niewłaściwie działającego nadzoru. KNF nie tylko próbował zakazać udzielania tych kredytów, ale wydał bankom zalecenia co do zapisów, jakie powinny znaleźć się w umowach kredytów indeksowanych. Zapewniam, że żaden kredytobiorca nie protestowałby przeciwko zapisaniu w umowie sposobu ustalania kursu waluty. Choć nie wykluczone, że ujawniony w ten sposób spread zniechęciłby go do kredytu "frankowego".

    Odpowiedz
  • muzyk(2019-09-02 21:08) Zgłoś naruszenie 70

    Czyli cały polski system bankowy utrzymują przy życiu frankowicze??? No to chyba trzeba ten rachunek zapłacić aby uzdrowić ten system.

    Odpowiedz
  • Jolka(2019-09-02 21:04) Zgłoś naruszenie 70

    Jak NAS OSZUKIWALI to zacierali dłonie z radości i dorabiali się nagród w postaci premii uznaniowej lub tym podobnych. Państwo powinno bronić kredytobiorcy jako konsumenta a nie OSZUSTÓW BANKSTERÓW. BANKI nie zginą ja ICH nie żałuję!!!!! MYŚLCIE O NAS OSZUKANYCH KREDYTOBIORCACH

    Odpowiedz
  • FAN profesorka(2019-09-02 20:10) Zgłoś naruszenie 80

    Szanowny Panie profesorze ... profesura robiona chyba w moskiewskich szkołach specjalnych lub na UanBator. Ile profesorku ci zapłacono za takie tezy.... proszę o dowody że wszyscy zapłacimy za to że banki w świetle prawa okradły 2mln Polaków. No dawaj .... Cwaniaczku.... na zamówienie można sobie pisać takie BZDURY i wprowadzać zamęt u ludzi którzy nie maja kompletnego pojęcia co to jest kreatywna księgowość. Może w tej materii byś coś profesorku napisał.

    Odpowiedz
  • Pawel(2019-09-02 19:51) Zgłoś naruszenie 70

    Zbliża się wyrok TSUE, tłuste koty z banków dalej myślą że są za duże żeby upaść w konsekwencji bezprawnych klauzul?

    Odpowiedz
  • alina(2019-09-02 19:24) Zgłoś naruszenie 01

    Nie rusz Andziu tego kwiatka, róża kole rzecze matka Andzia matki nie słuchała, ukłuła się i płakała.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • alina(2019-09-02 19:19) Zgłoś naruszenie 60

    Wstrzemięzliwość to niech pan Orłowski zachowa wobec : sexu, alkoholu i łamania bądż naginania prawa, oraz wobec podżegania do łamania prawa.

    Odpowiedz
  • Nie_gadajcie_lecz_działajcie(2019-09-02 18:09) Zgłoś naruszenie 70

    Rada dla wszystkich kredytobiorców - zweryfikujcie, czy Wasza umowa zawiera klauzule niedozwolone. To nie jest pojęcie zarezerwowane tylko dla umów "frankowych". Jest coś takiego jak Rejestr Klauzul Niedozwolonych i na tej podstawie można założyć bankowi sprawę w sądzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Temida(2019-09-02 16:08) Zgłoś naruszenie 110

    "Bylejakość zalewa masy i elity".....tym pseudo - profesorem już całkiem owładnęła . Szkoda słów....bo u tego pana ani słowa że to nie były kredyty ...tym bardziej w CHF . To tylko instrumenty pochodne ..derywaty .... A gdzie są organy władzy publicznej ..patrz. art.76 Konstytucji. Mineło 10-lat i żaden bankster nie siedzi ...oj. przepraszam siedzi na fotelu premiera .....To jakieś kuriozum ..fata Morgana ..albo matrix ...To możliwe tylko w naszym kraju. Prostacki przekręt usiłują zakwalifikować jako kredyt dewizowy . ps. małego złodziejaszka łatwo wpakować do celi .....a dużego jak widać nie bardzo.!!

    Odpowiedz
  • Roberto(2019-09-02 15:04) Zgłoś naruszenie 100

    problemem nie jest wysokość raty, ale kapitał pozostały do spłaty, który po ponad 10 latach terminowych splat jest wyższy niż się pożyczyło - lichwa w czystej postaci

    Odpowiedz
  • Arnold Buzdygan(2019-09-02 15:02) Zgłoś naruszenie 110

    Ja Panu profesorowi powiem kto za to zapłaci - nikt. Po prostu banki nie wydoją klientów na niebotyczne miliardy złotych uzyskanych zwykłym oszustwem, za które ich zarządy powinny siedzieć. Tak by się stało np. w USA a i jeszcze poleciałyby miliardy dolarów odszkodowań. W Polsce niestety na odszkodowania nie ma co liczyć, więc banki NIC nie stracą poza oszukańczymi zyskami.

    Odpowiedz
  • AB(2019-09-02 14:51) Zgłoś naruszenie 017

    Dopóki kurs franka był niski nikomu klauzule w umowach nie przeszkadzały. Ba! Protestowali kiedy KNF próbował ograniczać akcję kredytową w walucie. Teraz cwaniaczki chcą wygrać podwójnie. Takie rozwiązanie byłoby pluciem w twarz rzeszy rozsądnych kredytobiorców z kredytem zaciągniętym w PLN.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz