Kto zapłaci za frankowy cud? Mieliśmy 10 lat na wypracowanie kompromisowego rozwiązania

autor: Prof. Witold M. Orłowski02.09.2019, 09:04; Aktualizacja: 01.10.2019, 16:00
Frankowicze skazani są na drogę sądową

Frankowicze skazani są na drogę sądowąźródło: ShutterStock

Oświadczenie rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że zastosowanie w umowie kredytowej nieuczciwej wobec klientów klauzuli dotyczącej sposobu indeksowania kredytu powinno skutkować albo uznaniem umowy za nieważną, albo wykreśleniem tej klauzuli bez zmiany pozostałych, wywołało niepokój w polskim sektorze bankowym i radość frankowiczów oraz ich prawników.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (100)

  • Inspektor Pracy(2019-10-03 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    "Kto zapłaci za frankowy cud?" jak to Kto ? -to Tusk z mafią POmyleńców jeszcze nie siedzi w Obozie cięzkiej pracy?-Toć On za to odpowiada i basta. Nikt na jego emeryture nie płacił dodatkowych skłądek więc nigdy jej nie powinien dostać. Dlaczego płacicie składke na Niego w Unii.

    Odpowiedz
  • aaa(2019-09-27 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    To niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego wydanie 60 miliardów PLN na 500+ TYLKO na pierwsze dziecko nie spowoduje zapaści gospodarczej i skąd będą te pieniądze?

    Odpowiedz
  • q(2019-09-24 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    profesor dramat.. Pytanie o "straty" w sektorze bankowym - skad sa te wyliczenia i jak zostaly wyliczone. Straty 60mld a kredytow wzietych 100mld. Po 12 latach (w zlotowkach) wikeszosc kredytow zostala splacona w 75%. Wiec gdyby wszystkie umowy UNIEWAZNIONO to zostaloby 25% ze 100mld czyli 25mld. A nikt nie mowi tu o uniewaznieniu umowy i niesplacaniu wogole.. Banki zadnych frankow nie kupowaly - co najwyzej instrumenty ubezpieczajace jego kurs..

    Odpowiedz
  • Viooola!(2019-09-22 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    W przeczytanych wypowiedziach, widać duuuużo poprawności w pisowni, interpunkcji, apostrofy, zdań sugerujących pisanie TU przez wąskie grono inteligencji na zwołanie, co daje do myślenia ... ŻENUJĄCE Nabrać kredytu, a póxniej ujadać, że trzeba spłacać, a miało być tak kolorowo i bogato ...

    Odpowiedz
  • Viooola(2019-09-22 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Kto zmuszał frankowiczów do brania w CHF, stali pod lufą pistoletu , to niech teraz idą do sądu i skarżą,że zostali przymuszeni siłą hipokryzja. Jak nie było cię stać na PLN to było brać mniejszy kredyt lub nie brać. Kurs stały przez 30 lat, to chyba bajka dla przedszkolaków, bo w podstawówce już wiele dzieci takie podstawy obrotu walutami zna. ŻENUJĄCE

    Odpowiedz
  • YES(2019-09-16 09:13) Zgłoś naruszenie 10

    Tragedia to bedzie jak kurs skoczy do 6 zł /CHF lub wiecej i frankowicze masowo przestaną płacić bo raty tak urosną że nie będą mieli z czego . Banki beda miały straty w wysokości 30% portfela frankowego . Wtedy to się rzeczywiście odbije na całej gospodarce i potencjale demograficznym Polski ( trzeba będzie ratować system bankowy a tych kilkadziesiat lub keilkaset tysiecy rodzin -głównie z dziećmi- przejdzie na garnuszek Skarbu Państwa ) ale przecież mamy fachowców - rzad , KSF i KNF, którzy powinni dbać o naszą złotówkę i powinni rozwiązać problem frankowy dopóki kurs nie przekroczył 4 zł zamiast wydawać kasę na troli .

    Odpowiedz
  • ilae(2019-09-05 11:21) Zgłoś naruszenie 10

    jak banków nie stać... to niech wezmą kredyt :)

    Odpowiedz
  • Kaśka(2019-09-04 12:46) Zgłoś naruszenie 50

    Oj Orłowski, ogarnij się! Było by mniejsze oszustwo - kara dla banków byłaby mniejsza. Szli na całość - niech płacą. Żadnego kryzysu nie będzie (nawet Islandia dalej istnieje), banki windowały ceny usług zawsze i to się nie zmienia bez względu na "frankowe" kredyty. Taki duży chłop, profesor, a wstydu za grosz. Złodzieje będą mieć kłopoty finansowe! Chyba się popłaczę :))

    Odpowiedz
  • ojojoj(2019-09-03 19:49) Zgłoś naruszenie 30

    O matko bosko panie dziennikarzu ! A co to bydzie jak mafia paliwowa będzie musiała pieniądze oddawać ? Albo spirytusowa ? Tragedia dla gospodarki! Powypuszczajmy z więzień przestępców bo to obciążenie dla budżetu!!! wie pan ile więziennictwo kosztuje ? No już większego kretynizmu nie czytałem chyba w życiu. Ile ci zapłacili za te manipulacje śmierdzące czosnkową logiką?

    Odpowiedz
  • svwwsv(2019-09-03 13:44) Zgłoś naruszenie 10

    No proszę, może ta unia na coś się przyda. Zawsze miło dokopać banksterce i posłuchać skamlenia różnych prof. A i pewnie nie darmowego.

    Odpowiedz
  • emeryT(2019-09-03 12:31) Zgłoś naruszenie 10

    A co ze złodziejskim podatkiem "belki". Im większa inflacja tym większy podatek - państwo doi i rżnie głupa. Rozumiem podatek od zysków ale od strat to zwykłe oszustwo.

    Odpowiedz
  • Tajti(2019-09-03 12:09) Zgłoś naruszenie 10

    Kolejny artykulik "fachowca" na bankowej sakiewce siejacy ferment pomiedzy kredytobiorcami posiadajacymi kredyt hipoteczny w PLN a "frankowiczami". Krew mnie zalewa jak czytam takie brednie i to pana profesora, od ktorego nalezaloby oczekiwac rzetelnosci i fachowosci w tym co publikuje... Zwlaszcza ten fragment jest dobry "Ze niby banki straca 40-60 mld pln" w wyniku niekorzystnego orzeczenia TSUE :) niech mnie pan profesor przekona ze niezaksiegowanie w przyszlych latach zyskow na ksiegowych zapisach bankowych po stronie MA jest stratą :) ponadto inny profesor (tez) Witold ale Modzelewski zadawal wielokrotnie publicznie pytania politykom i bankowcom o rzetelna informacje o wszystkich okolicznosciach i skutkach owej "akcji kredytowej", z racji tego ze: nikt nie zwracal sie do bankow o udzielenie kredytow w walucie obcej, nigdy nikomu tych walut nie wyplacono, oferta tego "produktu" pochodzila wylacznie od bankow, ktore jakos dziwnym trafem przyjely go do swojego portfela, urzednicy bankowi oraz powiazani z nimi "niezalezni analitycy" przekonywali, ze to najkorzystniejsza oferta kredytowa, nikt nigdy nie powiedzial dzisiejszym dluznikom, ze dlug moze byc indeksowany na zlote przy kursie CHF przekraczajacym 4 zl, bo gdyby to ktos zasugerowal, to ani jeden "kredyt frankowy" nie zostalby przeciez wyplacony. Owa "akcja kredytowa" miala wiec znamiona hazardu. Wielkosc dlugu zalezy bowiem od zdarzen przyszlych o charakterze losowym oraz woli jednej ze stron.

    Odpowiedz
  • Franio(2019-09-03 08:24) Zgłoś naruszenie 70

    Mam nadzieje ze TSUE wyda sprawiedliwy wyrok obiektywny i niezalezny od polityki bankow i konsumentow Wierze ze moj kredyt wreszcie bede mogl splacic i przestanie rosnac spirala zadluzenia spowodowana wzrostem kursu chf O jakich stratach Panie profesorze Pan pisze o jakim kryzysie ? Banki nie zbankrutuja moze jeden Kara ktora poniosa banki jest niczym w porownaniu ze skala oszustwa jakiego sie dopuscily Dlaczego Pan Profesor staje w obronie oprawcow Hanba i Wstyd !!!

    Odpowiedz
  • Alenumer(2019-09-03 05:56) Zgłoś naruszenie 70

    To pewnie pan profesor Troll szkolił szpeca od "franków" ..grabarza Cymańskiego ..który pogrzebał ustawę sejmową mającą rozwiązać ten "frankowy" problem....tu chichot ....problem ...kupa śmiechu ..przekręt ... to problem ..?

    Odpowiedz
  • milo(2019-09-02 21:48) Zgłoś naruszenie 20

    Panu profesorowi chyba jeszcze nikt nie wytłumaczył, że niskie oprocentowanie kredytu jest pozorne, bo nie uwzględnia spreadu. Poza tym banki wzięły na siebie o wiele poważniejsze ryzyko, niż nieadekwatnego oprocentowania - zaryzykowały wprowadzaniem na rynek umów z wadami prawnymi. A skala tego ryzyka też nie jest "winą" kredytobiorców, ale właśnie banków i niewłaściwie działającego nadzoru. KNF nie tylko próbował zakazać udzielania tych kredytów, ale wydał bankom zalecenia co do zapisów, jakie powinny znaleźć się w umowach kredytów indeksowanych. Zapewniam, że żaden kredytobiorca nie protestowałby przeciwko zapisaniu w umowie sposobu ustalania kursu waluty. Choć nie wykluczone, że ujawniony w ten sposób spread zniechęciłby go do kredytu "frankowego".

    Odpowiedz
  • muzyk(2019-09-02 21:08) Zgłoś naruszenie 70

    Czyli cały polski system bankowy utrzymują przy życiu frankowicze??? No to chyba trzeba ten rachunek zapłacić aby uzdrowić ten system.

    Odpowiedz
  • Jolka(2019-09-02 21:04) Zgłoś naruszenie 80

    Jak NAS OSZUKIWALI to zacierali dłonie z radości i dorabiali się nagród w postaci premii uznaniowej lub tym podobnych. Państwo powinno bronić kredytobiorcy jako konsumenta a nie OSZUSTÓW BANKSTERÓW. BANKI nie zginą ja ICH nie żałuję!!!!! MYŚLCIE O NAS OSZUKANYCH KREDYTOBIORCACH

    Odpowiedz
  • FAN profesorka(2019-09-02 20:10) Zgłoś naruszenie 80

    Szanowny Panie profesorze ... profesura robiona chyba w moskiewskich szkołach specjalnych lub na UanBator. Ile profesorku ci zapłacono za takie tezy.... proszę o dowody że wszyscy zapłacimy za to że banki w świetle prawa okradły 2mln Polaków. No dawaj .... Cwaniaczku.... na zamówienie można sobie pisać takie BZDURY i wprowadzać zamęt u ludzi którzy nie maja kompletnego pojęcia co to jest kreatywna księgowość. Może w tej materii byś coś profesorku napisał.

    Odpowiedz
  • Pawel(2019-09-02 19:51) Zgłoś naruszenie 70

    Zbliża się wyrok TSUE, tłuste koty z banków dalej myślą że są za duże żeby upaść w konsekwencji bezprawnych klauzul?

    Odpowiedz
  • alina(2019-09-02 19:24) Zgłoś naruszenie 01

    Nie rusz Andziu tego kwiatka, róża kole rzecze matka Andzia matki nie słuchała, ukłuła się i płakała.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz