Jak wskazano w badaniu „Percepcja faktoringu w MŚP”, w 2019 roku 20,6 proc. przedsiębiorstw spotkało się z odmową kredytu ze strony banku; w 2016 roku odmowę otrzymało 14,1 proc. przedsiębiorców.
"Dostępność kredytów firmowych w Polsce spada, co oznacza, że coraz więcej właścicieli ubiegających się o kredyt, nie otrzymuje niezbędnego wsparcia" - czytamy w piątkowym komunikacie dot. raportu Narodowego Funduszu Gwarancyjnego (NFG) - partnera Krajowego Rejestru Długów.
Najczęściej z odmową kredytu spotykają się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (20,6 proc. wskazań) i małe spółki (24,1 proc.), a także firmy usługowe (22,6 proc.) i produkcyjne (22,1 proc.). Rzadziej - przedsiębiorstwa średnie (13 proc.) oraz z branży handlowej (15,4 proc.) - wyliczono.
Według cytowanego w raporcie Dariusza Szkaradka, prezesa firmy NFG, która specjalizuje się w świadczeniu usług dla mikro- i małych przedsiębiorstw, kredyty przez wiele lat były jednym z najpopularniejszych narzędzi finansowych. "Dotychczasowe nasze badania wskazują, że wybiera je 42,1 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP. A wynika to głównie stąd, że przedsiębiorcy nie znają innych narzędzi wsparcia finansowego. Teraz, kiedy banki przykręcają kurek z kredytami, gros tych firm nie wie, skąd pozyskać środki na bieżącą działalność i inwestycje" - ocenił.
Badanie zrealizowano w kwietniu 2019 r. wśród mikro, małych i średnich firm przez Instytut Keralla Research na zlecenie firmy NFG na ogólnopolskiej próbie N=500, techniką wywiadów telefonicznych.