PiS znów wraca do kredytów frankowych

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki09.01.2019, 07:25; Aktualizacja: 09.01.2019, 07:28
Czy ustawa nakaże, by instytucje w dobrej kondycji łożyły na te słabe?

Czy ustawa nakaże, by instytucje w dobrej kondycji łożyły na te słabe?źródło: ShutterStock

Prezydencka ustawa wspierająca osoby mające umowy indeksowane w obcej walucie wychodzi z zamrażarki. Wciąż nie wiadomo, czy banki z problemami zapłacą za przewalutowanie.

Temat ustawowego przewalutowania kredytów hipotecznych w walutach obcych wisi nad sektorem bankowym od trzech lat. W Sejmie są cztery projekty ustaw. Największe szanse wejścia w życie ma inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy z sierpnia 2017 r. Zakłada ona powołanie specjalnego Funduszu Restrukturyzacji, na który złożą się „frankowe” banki. Ten projekt też utknął w sejmowej podkomisji. Wiele jednak wskazuje na to, że staje przed kolejną szansą na uchwalenie. Jest bowiem co do niego porozumienie między Pałacem Prezydenckim a Sejmem. W poniedziałek na ten temat rozmawiali Jacek Sasin, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, Tadeusz Cymański, poseł PiS i przewodniczący podkomisji, oraz Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.

– Jest determinacja wszystkich zainteresowanych stron, by prace nad ustawą ruszyły i Sejm ją przyjął – mówi DGP Cymański. Jeszcze w tym miesiącu kierowana przez niego podkomisja ma zakończyć prace i przekazać sprawę do Komisji Finansów Publicznych. Jeśli prace w Sejmie będą przebiegały sprawnie, to wczesną wiosną projekt mógłby trafić do drugiego czytania.

Paweł Mucha zwraca uwagę, że obok wsparcia dla kredytobiorców ważne jest także, aby nie naruszyć stabilności systemu bankowego.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Chudy byk(2019-01-09 07:49) Zgłoś naruszenie 60

  Cyt:"Paweł Mucha zwraca uwagę, że obok wsparcia dla kredytobiorców ważne jest także, aby nie naruszyć stabilności systemu bankowego." Przecież banki notują rocznie ok 16 miliardowe zyski.!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Polska to Nienormalność (2019-01-09 11:50) Zgłoś naruszenie 41

  W Polsce nie ma i nie było demokracji gdyż w Polsce jest nierówny dostęp do sądów. Polaków tez nie stać na sprawy sądowe, rezygnują z roszczeń o dochodzenia prawdy.-- szczególnie przez koszty adwokackie. Oszuści wszelkiego typu triumfują. Za sprawę powyżej 10 000 zł w postępowaniu Cywilnym zapłacisz tylko swojemu pełnomocnikowi prawie 30% tej sumy. Gdzie apelacja ,gdzie kasacja? A przecież każda sprawa niesie ryzyko nawet błędu procesowego. Kasacja -"przymus Prawny" -nawet jeżeli będziesz świadom sprawy i procedury jak nie dasz Prawnikowi ,nie skorzystasz z tej drogi..Ostatnia grupowa sprawa o Akcje Spółek Skarbu Państwa. jest mi wiadomo - kilkaset ludzi zrezygnowało z wizyty w SN . Ja wiem , sprawca wykorzystał system. Nie na darmo się mówi, że w obecnym systemie Sprawiedliwości tylko na 100 , troje założy sprawę w tym jeden zrezygnuje, jeden przegra ze względu na procedurę , jeden może wygra . I tak na 99% oszuści zwyciężają. Przykładem niech będzie z mocą wsteczną wstecznie wprowadzona Ustawa Pomostową i ówcześnie wypowiedziane słowa Tuska: "jak się będziecie o to sądzić, to POdniesiemy koszty Sądowe" i to uczynił -dowód: Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Michał(2019-01-11 12:10) Zgłoś naruszenie 10

  Tutaj projekt ustawy zakłada udzielenie nieoprocentowanej pożyczki od rządu, którą i tak trzeba będzie po kilku latach spłacić. Rozwiązanie żadne. Jeśli ktoś szuka prawdziwego rozwiązania - polecam znaleźć dobrą kancelarię, z wynikami. Najlepiej taką, która najpierw przeanalizuje umowę kredytową a później. Ja już znalazłem, więc mogę polecić: w w w . O d f r a n k u j K r e d y t . p l

  Odpowiedz
 • I o to idzie(2019-01-20 18:12) Zgłoś naruszenie 10

  Mateuszek to człowiek banków. Zobaczcie jak wprowadzono PPK - to gorsze od OFE. OFE obciążało ZUS a PPK obciąża przedsiębiorców. Polecam 4 x Z T. Lisa. Spłacanie kredytów frankowych to nie problem np. dla ludzi Glapy, a reszta? płacić, wierzyć i dawać na tacę ludziom Romy /czyli ora et labora/, klaskać aktualnym u żłobu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane