statystyki

Niekorzystny wyrok dla posiadaczy uefek: Klienci nie unieważnią niekorzystnych umów

autor: Patryk Słowik04.06.2018, 07:26; Aktualizacja: 04.06.2018, 08:00
Polisa

Polisa

Doradztwo i sprzedaż polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (tzw. uefki) podlega przepisom o pośrednictwie ubezpieczeniowym, a nie regulacjom o doradztwie inwestycyjnym – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrok nie sprzyja klientom, którzy liczyli, że będą mogli unieważnić zawarte przed kilkoma laty niekorzystne dla siebie umowy.

„Uefki” czy polisolokaty były jeszcze pięć lat temu szalenie popularne. Szacuje się, że nawet pięć milionów Polaków nabyło choć raz produkt ubezpieczeniowy mający w sobie elementy inwestycyjnego. Najczęściej polisolokaty były prezentowane jak ubezpieczenie z lokatą, tyle że z wyższym oprocentowaniem. Umowy były jednak tak skonstruowane, że na ich zawarciu zyskiwał ubezpieczyciel i pośrednik, a klient tracił.

Niedawno powstało pytanie, czym w ogóle jest „uefka”. Czy to jeszcze ubezpieczenie, czy już skomplikowany produkt finansowy? Z formalnego punktu widzenia – to pierwsze. Ale jak ubezpieczeniem nazwać produkt, w którym z wpłaconych 100 tys. zł na część asekuracyjną szło zaledwie 10 tys. zł, a reszta była inwestowana?

Szwedzki sąd najwyższy postanowił spytać o sprawę luksemburskich sędziów. A dokładniej o to, czy do biznesu robionego na „uefkach” należało stosować przepisy o pośrednictwie ubezpieczeniowym, czy o doradztwie inwestycyjnym. Albo – co niektórzy prawnicy uważali za słuszne – i jedne, i drugie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Widzialem na Filmie(2018-06-14 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    dali forse firmom ktore je roztrwonia w każdy dostepny sposób w tym na płace Prezesów a potem gdy przyjdzie do wypłaty to zbankrutuja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane