Polacy oszczędzają wyjątkowo niechętnie. Regularnie pieniądze odkłada zaledwie co piąty z nas. Polskie rodziny oszczędzają mniej niż wynosi średnia globalna i średnia dla krajów strefy euro, zaledwie 3,02 proc.rocznego dochodu. Pod tym względem bliżej nam do krajów subsaharyjskich niż do państw członkowskich Unii. Tymczasem, jak przekonują eksperci, warto oszczędzać nawet najdrobniejsze sumy. Jak?

1. Odkładaj systematycznie - Nieważne ile, ważne, że regularnie. Gdy wejdzie Ci to w nawyk, nawet nie zauważysz, kiedy uzbierasz większą kwotę. Odkładając 10-20 proc. swojej wypłaty, co 7 lat podwajasz swoje oszczędności. Po 14 latach dogonisz w poziomie swojego życia Niemca lub Francuza.

„Nawet odkładanie niewielkich kwot, ale systematycznie pozwala na zaoszczędzenie większej kwoty, bez specjalnych obciążeń dla domowego budżetu. Kiedy po kilku miesiącach sprawdzimy stan konta oszczędnościowego, okaże się, że nie wiadomo kiedy udało nam się uzbierać na całkiem przyjemny wyjazd. Oszczędzanie możemy rozpocząć także od odkładania „końcówek”, czyli drobnych kwot z nadwyżki przy okazji każdej płatności kartą. Taką opcję umożliwia Konto Oszczędnościowe Skarbonka w Getin Banku. Przy płatności kartą np. na 8 zł, Bank pobierze z konta osobistego zaokrągloną kwotę 10 zł. Różnica, czyli 2 zł, będzie stanowiła oszczędności na koncie Skarbonka” – mówi Łukasz Malinowski, dyrektor Biura Kont Osobistych Getin Banku.

2.Wybieraj mądrze – Kupujemy coraz więcej. Dostępność wszelkiej maści produktów sprawia, że sięgamy po nie bez zastanowienia. Spróbuj odkładać decyzje zakupowe. Chcesz kupić nowe ubranie? Poczekaj z tym 24 godziny. Może się okazać, że wypatrzone buty wcale aż tak bardzo ci się nie podobają. Spróbuj kupować mniej rzeczy, ale lepszej jakości (jeszcze więcej zyskasz śledząc wyprzedaże) – jednorazowo wydasz więcej, ale w ostatecznym rozrachunku będzie to dobre dla Twojego portfela.

3.Sprzedawaj to, czego nie potrzebujesz – Dziecko wyrosło już ze swoich ubranek? Sprzedaj je albo wymień. Wykorzystuj lokalne grupy zakupowe, szukaj okazji na portalach sprzedażowych lub aukcyjnych. Pamiętaj, że nawet drobne sumy mają znaczenie, bo w długim okresie potrafią zsumować się do pokaźnych kwot.

4.Bądź modny – Minimalizm, DIY, zero waste – mówią Ci coś te nazwy? To najgorętsze trendy ostatnich miesięcy. Dzięki nim będziesz nie tylko modny i eko, ale i bogatszy. Pamiętaj, że wielu gadżetów nie potrzebujesz, a kosmetyki i środki czystości w większości jesteś w stanie zrobić sam. Dbaj także, aby nie marnować jedzenia: planuj zakupy, kupuj tylko to, co masz na liście.

5.Dbaj o zdrowie – kupuj lepsze jedzenie, zacznij uprawiać sport – pamiętaj, że zapobieganie jest tańsze niż leczenie). Jeśli już zdarzy ci się zachorować – kupuj tańsze zamienniki leków i zamawiaj je przez internet – możesz sporo zaoszczędzić.