statystyki

Banki coraz szerzej wychodzą z pożyczkami

autor: Łukasz Wilkowicz17.04.2018, 08:02; Aktualizacja: 17.04.2018, 17:15
Regularnie spada liczba tych gospodarstw, które zaciągają kredyt bądź pożyczkę na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania.

Regularnie spada liczba tych gospodarstw, które zaciągają kredyt bądź pożyczkę na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania.źródło: ShutterStock

Kredyty gotówkowe są dostępne już nie tylko dla dotychczasowych, ale coraz częściej także i dla nowych klientów.

W ciągu roku krajowe banki udzielają już ponad 67,5 mld zł kredytów konsumpcyjnych – wynika z szacunkowych danych Narodowego Banku Polskiego. Taki wynik sektor bankowy osiągnął od marca ub.r. do lutego br. To rezultat o 3,2 proc. wyższy niż w poprzednich 12 miesiącach. Od kilku miesięcy rynek pożyczek gotówkowych przyśpiesza. A banki wchodzą w nowe segmenty.

Do niedawna instytucje kredytowe stosowały bezpieczne podejście: kredyty gotówkowe oferowały swoim dotychczasowym klientom. Zadowolone były obie strony: klient miał dostęp do szybkiej pożyczki. Nierzadko to z banku wychodziła oferta pożyczenia określonej kwoty. Bank miał z kolei niskie ryzyko. Chociaż kredyt był udzielany bez zabezpieczenia, to na podstawie historii rachunku oferowano je tym klientom (i w takich kwotach), co do których było wysokie prawdopodobieństwo spłaty.

Obecnie jest jednak coraz więcej banków gotowych udzielać niezabezpieczonej pożyczki także nowym klientom. Tego typu działalność prowadzi np. PKO BP i Pekao. Pojawiają się nawet oferty tego rodzaju kredytów udzielanych przez internet. To istotna zmiana, bo w tym kanale nie ma bezpośredniego kontaktu klienta z pracownikiem instytucji finansowej.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Rolnik z Trzebiatowa.(2018-04-26 07:20) Zgłoś naruszenie 20

  Ja nawet wiem jak je brać aby nie spłacać. Kazdy daje porzyczki ,lichwa ,oszustwo i cwaniactwo ,wciskanie ,naciaganie ,podłość. Znalazł sie taki jeden co postanowił zrobić Ich mówiąc po Slasku w "ciu.." . Brał ,brał ,brał od kazdef firmy ,banku ,kasy tyle ile mu wciskali . Na nic nie patrzył . gdy przyszło do spłaty udał że jest alkoholikiem ,załatwił zonie i dzieciom alimenty i zyl ak Komorowski poradził za pozostała część nie do potracenia .Tak przez wiele dlugich dekat aż nie umarł jak każdy umrze. I finite a Banki ,no coz próbowały zanależść spadkobiercy ale zarobiły tylkoSądy za zrzeczenie się spadku --starej haupy i budy dla psa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Krzysiek(2018-04-22 11:09) Zgłoś naruszenie 01

  Ja z kredytów nie korzystam, bo mam złe doświadczenia. Zwyczajnie się też nie opłaca. Już lepiej wziąć pożyczkę bo przynajmniej pieniądze od ręki i bez problemów się dostaje, ja korzystam z https://wnet-pozyczka.pl i nigdy nie miałem problemów

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-04-22 20:10) Zgłoś naruszenie 00

  Nowi , potencjalni dłużnicy otrzymali dowody osobiste , więc trzeba się nimi zająć ... , bo POlityka jest taka , że tzw. społeczeństwo ma się dzielić na dwie grupy - poliszraty i tzw. nawóz historii .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane