statystyki

Ubezpieczyciel zapłaci za dziurę w chodniku

autor: Patryk Słowik04.04.2018, 16:00
„Poszkodowany mieszka bowiem niedaleko miejsca zdarzenia, a więc stan chodnika musiał być mu znany” – argumentował pozwany (sic!).

„Poszkodowany mieszka bowiem niedaleko miejsca zdarzenia, a więc stan chodnika musiał być mu znany” – argumentował pozwany (sic!).źródło: ShutterStock

Przyczynienie się do powstania szkody oznacza, że zmniejszenie odszkodowania lub zadośćuczynienia jest możliwe, ale wcale nie obligatoryjne – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

 „Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”. Stanowi tak art. 362 kodeksu cywilnego. I od wielu lat budzi wątpliwości.

Jeśli bowiem sąd stwierdzi, że poszkodowany jest współwinny niefortunnego zdarzenia, to wysokość odszkodowania lub zadośćuczynienia sędziowie mogą obniżyć czy proporcjonalnie do przyczynienia się muszą? Wykładnia literalna przepisu wskazuje na to drugie.

„Obowiązkiem sądu, który stwierdził przyczynienie poszkodowanego do powstania szkody nie jest zmniejszenie odszkodowania bądź zadośćuczynienia, lecz dokonanie analizy, czy kwota należna poszkodowanemu powinna ulec obniżeniu czy też nie” – stwierdził jednak Sąd Okręgowy w Olsztynie w niedawno wydanym prawomocnym wyroku. Jego zdaniem rozważenie wszystkich okoliczności sprawy jest powinnością sądu, ale decyzja o obniżeniu odszkodowania jest już jego uprawnieniem.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane