Wypowiedzenie umowy kredytu musi być jednoznaczne i zrozumiałe

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.08.2017, 08:02; Aktualizacja: 14.08.2017, 09:53
bank-ubezpieczenia-kredyt-klient

Klienci jednego z banków przestali spłacać kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie obcej.źródło: ShutterStock

Za nieskuteczne należy uznać takie wypowiedzenie umowy kredytu, które jest niejasne dla jego odbiorcy – uznał SO w Poznaniu.

Klienci jednego z banków przestali spłacać kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie obcej. W efekcie bank skierował do nich dwa pisma. Pierwsze zawierało ostateczne wezwanie do zapłaty. Drugie było zatytułowane jako „wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego”, a jego treść wskazywała na wezwanie do zapłaty, jak i wypowiedzenie umowy.

Ostatecznie sprawa trafiła do sądu, który oddalił pozew banku. Jednym z powodów takiej decyzji było dojście do wniosku, że umowa kredytowa nie została skutecznie wypowiedziana. Oświadczenie o wypowiedzeniu nie dość, że było niejasne i niezrozumiałe dla kredytobiorców, to jeszcze zawierało warunek. Wskazano w nim bowiem, że spłata zadłużenia do określonej daty spowoduje ustanie skuteczności prawnej wypowiedzenia, pozwalając na kontynuację obsługi kredytu.

Sąd zauważył jednak, że dodanie warunku do czynności jednostronnej, która kształtuje sytuację prawną innego podmiotu (a za taką należy uznać oświadczenie o wypowiedzeniu umowy), jest niedopuszczalne. A to dlatego, że „druga strona powinna mieć od razu pewność co do swojej sytuacji prawnej”. Jak podkreślił sąd, „zastrzeżenie niedopuszczalnego warunku pociąga za sobą nieważność wypowiedzenia jako sprzecznego z zasadami współżycia społecznego”.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane