statystyki

Farmy wiatrowe na morzu będą wpisane do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska17.11.2016, 07:51; Aktualizacja: 17.11.2016, 08:03
Wiatraki to przyszłość energetyki.

Wiatraki to przyszłość energetyki.źródło: ShutterStock

Startuje koalicja, która chce wpisania położonych na morzu farm wiatrowych do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Celem koalicji jest stworzenie wspólnej reprezentacji branży producentów morskich i innych przedstawicieli przemysłu, którzy mogą skorzystać na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i inwestorów przygotowujących projekty. Jej członkami mają być m.in. producent wież wiatrowych GSG Towers, producent konstrukcji stalowych Vistal Gdynia, projektant statków StoGda Ship Design & Engineering, Polenergia, Tele-Fonika Kable czy wreszcie stocznie.

– Taka reprezentacja chce prowadzić rozmowy z rządem i parlamentem, których wynikiem ma być wpisanie do polityki energetycznej budowy minimum 6 GW mocy wiatrowych na Bałtyku, stworzenie stabilnego otoczenia prawnego, które pozwoli na rozwój takiej ilości projektów i zapewnienie takiej konkurencyjności polskiej produkcji komponentów morskich wiatraków (fundamentów, wież, kabli, a może nawet turbin), aby projekty na polskich obszarach morskich były budowane z polskich komponentów – mówi DGP Maciej Stryjecki, szef Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, inicjator koalicji.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy w DGP o perspektywach sektora. Według firmy doradczej McKinsey potencjał morskich farm wiatrowych do 2030 r. w Polsce to 6 GW mocy (podpisane umowy przyłączenia do sieci to 2,2 GW). Dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej polska gospodarka może wygenerować do 2030 r. dodatkowe 60 mld zł produktu krajowego brutto i zapewnić średniorocznie 77 tys. miejsc pracy. Powstanie morskich farm wiatrowych może przynieść 15 mld zł wpływów z podatków VAT i CIT.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Turbo Bolek(2016-11-17 09:21) Zgłoś naruszenie 10

  Węglowy renesans w Europie, nie dajmy się nabierać na farmy wiatrowe http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/2344/europa-zuzywa-wiecej-wegla-%E2%80%93-czy-to-weglowy-renesans

  Odpowiedz
 • Ramonesca(2016-11-17 09:18) Zgłoś naruszenie 10

  Albo wiatr albo węgiel, tym bardziej, że energia morska z wiatru to najdroższa energia na świecie, , nie nadaje się do biednej Polski, która leży na węglu, nie przeskoczył tego Tusk tym bardziej nie przeskoczy Morawiecki, chyba że sprzedamy cały ten drogi prąd bogatym Szwedom, proste.

  Odpowiedz
 • Polak.(2016-11-17 11:26) Zgłoś naruszenie 00

  Ramonesca ~ Dlaczego Niemcom się opłaca ? Dlaczego,nie możemy budować farm wiatrowych wzdłuż autostrad ? Dlaczego, rzuca się pod nogi, kłody tym, którzy chcą budować i inwestować te przedsięwzięcia? To są pytania? Do wszystkich oponentów w Polsce. A najczęstszą przyczyną, jest zwykła zawiść sąsiedzka!!!

  Odpowiedz
 • Polak.(2016-11-17 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego Niemcom się opłaca ? Dlaczego,nie możemy budować farm wiatrowych wzdłuż autostrad ? Dlaczego, rzuca się pod nogi, kłody tym, którzy chcą budować i inwestować te przedsięwzięcia? To są pytania? Do wszystkich oponentów w Polsce. A najczęstszą przyczyną, jest zwykła zawiść sąsiedzka!!!

  Odpowiedz
 • To najefektywniejsze rozwiązanie.....(2016-11-17 14:00) Zgłoś naruszenie 00

  Bo tam wieje ciągle, ...... bo nie psuje okolicy otoczenia i widoków, ......bo te obszary są do wykorzystania za bezcen. Specjalizujmy się póki nikt inny nie tworzy systemów.....bo Ten kierunek jest rozwojowy - Morza i Oceany to 70% powierzchni Ziemi !!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie