statystyki

KHW dryfuje. Bez pilnej pomocy utonie

autor: Karolina Baca-Pogorzelska18.10.2016, 08:20; Aktualizacja: 18.10.2016, 08:55
kopalnia, górnik

Już nawet minister energii Krzysztof Tchórzewski publicznie przyznaje, że sprawa ratowania holdingu jest pilna, sytuacja tam jest gorsza, niż się wydawało, zaś negocjacje z bankami mogą się okazać trudniejsze niż w przypadku Polskiej Grupy Górniczej.źródło: ShutterStock

270 mln zł straty na sprzedaży węgla odnotuje w tym roku Katowicki Holding Węglowy – dowiedział się DGP. Spółka funkcjonuje tylko dzięki przedpłatom za paliwo. Katowicki Holding Węglowy potrzebuje już nie 700 mln zł, ale ponad 1 mld zł dokapitalizowania, by stanąć na nogi – ustalił DGP. Z naszych informacji wynika również, że spółka utraciłaby całkowicie płynność finansową, gdyby nie ratujące ją kilkusetmilionowe przedpłaty za węgiel, m.in. z Węglokoksu, ale i z energetyki.

I to za węgiel przyszłoroczny – firma bowiem zakontraktowała już około dwie trzecie paliwa na 2017 r., przy czym za część otrzymała już pieniądze. Dziś praca czterech kopalń KHW wygląda więc tak, że z wydobywanych na dobę ok. 38–40 tys. ton (powinno być więcej, ale kopalnia Mysłowice-Wesoła ma problemy techniczne; pracuje tam tylko jedna ściana, a zakład wyprodukuje w związku z tym o 0,5 mln ton paliwa mniej niż zakładano) 90 proc. lub czasem i 100 proc. ma już właściciela, który wcześniej za niego zapłacił. Bieżącej sprzedaży praktycznie więc nie ma. A zobowiązania firmy wynoszą ok. 2,5 mld zł (z czego dobrze ponad 1 mld zł to obligacje wyemitowane w 2012 r. – ich wykup przypada na 2017 r.). Średnia cena tony węgla w KHW to obecnie ok. 256 zł, a koszty wydobycia tony to wciąż 260–270 zł w zależności od kopalni.

Do zamknięcia tego wydania gazety nie udało nam się ustalić, czy ostatni z banków obligatariuszy, czyli BNP Paribas, podpisał wstępne porozumienie przedłużające terminy płatności, które miałoby obowiązywać do końca roku. Niezapłacona rata obligacji (termin upłynął 30 września) stała się już płatnością wymagalną, jednak holding po prostu nie ma na nią pieniędzy. Ostatnio nawet szybciej wypłacił pensje – górnicy cieszyli się z „poprawy sytuacji w firmie”, tymczasem ta obawiała się zajęcia konta przez banki.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • fasola(2016-10-18 09:56) Zgłoś naruszenie 31

    Ja tam mysle ze khw nie upadnie, za duza renoma, za duze mozliwosci zwlaszcza w europejskiej polityce antyweglowej (nikt wegla produkowac nie chce ale wszyscy chca z niego korzystac)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Górnik(2016-10-18 17:56) Zgłoś naruszenie 30

    Jestem tylko ciekaw co oni zrobią z nami... zamkną wujek, Śląsk i wieczorek i co dalej? 12tysiecy ludzi będzie w dwóch kopalniach robić? SRK juz zebrało żniwa i nie ma już tak dużo ludzi którzy mogą skorzystać z tej opcji. Ciekawe jest też to ze jak Cudny obejmował stanowisko to mówiono o ograniczeniu wydobycia,a tu się okazuje że już pół 2017 roku jest "przejedzone" . Oddać Żydom tą branżę to oni strzepną te pijawki wszystkie i może to stanie na nogi!

    Odpowiedz
  • K.S(2016-10-19 09:32) Zgłoś naruszenie 20

    A może najwyższy czas pomyśleć o zlikwidowaniu kilkunastu stanowisk nie potrzebnych w KHW !!!! Dołowi pracownicy utrzymują fikcyjne stanowiska.No tak jedna mafia w holdingu pół rodziny i znajomych.Jeden pracownik ma trzy stanowiska i tego nikt nie widzi? jakby sie naprawde wzieli za tą cała góre to pieniądze by sie znalazły !!!!

    Odpowiedz
  • in(2016-10-18 14:49) Zgłoś naruszenie 20

    Dalej niech prezesowi remontuja biurko a oswietllenie sprowadzaja z Austrii i to tyle warte ze nie jeden gornik mial by kwartalna wyplate.

    Odpowiedz
  • leszek (2016-10-19 10:09) Zgłoś naruszenie 20

    Dobrze wam tak gleby ,jak braliście po 7 tyś wypłaty na kontrakcie ,to nie myśleliście o przyszłości ,nie myśleliście o współpracownikach którzy zarabiają po 2,5-3,0 tyś ,którym trzeba było obciąć premie aby wam szlachta ze ścian dać ,oni dalej bedą zarabiać swoje a wam ****** się teraz ukróci

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bogovita(2016-10-18 09:55) Zgłoś naruszenie 13

    Najwiekszym ratunkiem dzisiaj dla KHW byłoby odstąpienie banków i obligatoriuszy na jakis czas od splacania rat kredytowych - to samo dotyczy wykupu wyemitowanych obligacji.

    Odpowiedz
  • darek(2016-10-18 09:51) Zgłoś naruszenie 12

    Zobaczymy pod koniec roku jakie beda wyniki finansowe, nie wierze w takie informacje bez pokrycia.

    Odpowiedz
  • mungus(2016-10-18 09:50) Zgłoś naruszenie 12

    Bez pilnej pomocy? ale przeciez rzad pomaga kopalni wyjsc z matni w ktora wspisuło ja po z psl przez swoje 8 lat nic nie robienia. Obecnie weglokoks ma wspomoc kopalnie, enea i tf silesia

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • abc(2016-10-19 15:34) Zgłoś naruszenie 10

    podobno flapsy do likwidacji, zostanie mleko?

    Odpowiedz
  • precel(2016-10-18 09:50) Zgłoś naruszenie 11

    co jakis czas pojawia sie taki tekst, Na razie nikt nie ptowierdza liczb tu podawanych, dwa tygodnie temu było 700 mln potem 900 potem ponad mialiard, co społka z tygodnia na tydzien generuje 100 mln straty? Sprzedaz idzie w segmencie detalicznym i dodatkowo uruchomili sklep internetowy, wiem ze na tym kopalnia nie uciagnie ale przeciez enea ma dac wsparcie finansowe jeszcze w tym roku

    Odpowiedz
  • 800zł Tona węgla w Polsce !!!!(2016-10-18 13:01) Zgłoś naruszenie 01

    4 razy Drożej niż w UE...... i ciągle za mało. ( cena w UE to 50 Euro za tonę) By kopalnie były rentowne chyba z 2 tys zł trzeba płacić za tonę węgla.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tom35(2016-10-18 16:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wcześniej niż zwykle wypłaty poszły to już mi nie pasowało,czyzby bankrut???

    Odpowiedz