statystyki

Jak wyfedrować pół miliarda na barbórkę?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska11.10.2016, 07:37; Aktualizacja: 11.10.2016, 13:24

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mimo kryzysu w branży spółki zamierzają wywiązać się ze zobowiązań wobec pracowników. Pieniądze na premie wyłożą inwestorzy.

500 mln zł będzie kosztowała tegoroczna nagroda z okazji Dnia Górnika – wyliczył DGP. Większość spółek węglowych zapewnia, że nie będzie problemów z wypłatą. To element wynagrodzenia, które przewiduje umowa o pracę. Często mylony jest z trzynastką, której w górnictwie już nie ma, chociaż pozostała... czternastka. Odpowiada mniej więcej jednej średniej miesięcznej pensji, choć zasady jej naliczania nie są jednolite.

W tym roku górniczą nagrodę dotkną cięcia, m.in. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. – JSW wypłaci barbórkę w terminie, zgodnie z zapisami porozumienia z września 2015 r. – zapowiada Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka spółki. Porozumienie na lata 2016–2018, które ma dać firmie niemal 2 mld zł oszczędności, dotyczy zawieszenia wypłaty czternastki i deputatu węglowego. Nagrody z okazji Dnia Górnika nie dostaną pracownicy administracji, a pozostali otrzymają ją w dwóch ratach: do 4 grudnia i 1 marca.

– Polska Grupa Górnicza ma zabezpieczone środki na barbórkę i termin wypłaty nie jest w żaden sposób zagrożony – mówi z kolei Tomasz Głogowski, rzecznik PGG. Z naszych informacji wynika, że jeszcze przed górniczym świętem PGG otrzyma kolejną transzę wsparcia od swoich inwestorów, m.in. energetyki, która zobowiązała się do zasilenia PGG 1,5 mld zł, ale nie jednorazowo.

Tauron Wydobycie z grupy Tauronu oraz Lubelski Węgiel Bogdanka z grupy Enea zapewniają, że mają środki na wypłaty i będą one zrealizowane nie później niż 4 grudnia.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • tototko(2016-10-11 11:19) Zgłoś naruszenie 20

  niestety ale srodowiska zwiazków zawodowych beda naciskać na prezesów spółek takich jak PGG, prawo oczywiscie jest po ich stronie, ale nikt nie powie mi ze to nie odbije sie negatywnie na kondycji finansowej społek.

  Odpowiedz
 • piekar(2016-10-11 11:21) Zgłoś naruszenie 22

  licze ze PGG poradzi sobie, zwłaszcza ze byli przygotowani na ten moment, nie mozna odwlekac wyplacania barbórki, swoja drogą należałoby sie zastanowić, czy górnictwo w najblizszych latach moze sobie pozwolic na wyplacanie barbórek oraz 14 a takze kartek na żywnosć i węgiel

  Odpowiedz
 • ukaso(2016-10-11 11:26) Zgłoś naruszenie 12

  Licze ze na 2018 uda sie osiagnac prog rentownosci w PGG zgodnie z obietnicą

  Odpowiedz
 • maślak(2016-10-11 11:20) Zgłoś naruszenie 13

  Widac tak naprawde skale tego dodatku, zwłaszcza ze za chwile oprócz tego dostaną w pakiecie 14....jest to troche dramat i ogromne zoobowiazanie finansowe

  Odpowiedz
 • darek(2016-10-11 11:23) Zgłoś naruszenie 00

  niestety ale wracamy co roku do tego samego ematu. Mówimy to o horendalnie wysokiej kwocie...która jak zawsze zachwieje fundamentem kazdej społki weglowej w kraju, Jednosc juz zaczeła zaskarżać JSW przez co naraza społke na dodatkowe koszta sądowe. Mam nadzieje ze najwieksza z weglowych społek PGG poradzi sobie i wroci do kontynuacji planu wychdozenia na prosta.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie