Marzena Czarnecka o atomie na EKG 2025
- Skoro odchodzimy od paliw kopalnych, a w tym kierunku zmierza Europa i świat mimo deklaracji prezydenta Donalda Trumpa, atom jest koniecznością i szansą. Na pewno zdążymy, wylejemy beton w 2028 r. W naszej koncepcji odejście od węgla powoduje powolne zbliżanie się do atomu – powiedziała minister Czarnecka na tegorocznej edycji EKG.
Celem Polskiego Programu Energetyki Jądrowej (PPEJ) jest budowa dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GWe. Wykorzystane zostaną sprawdzone, wielkoskalowe reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) generacji III lub III+ . Pierwsza zatwierdzona lokalizacja atomu to Lubiatowo-Kopalino (woj. pomorskie). Jeśli chodzi o drugą elektrownię, rozważane są lokalizacje w rejonach powęglowych, takich jak Bełchatów czy Konin.
Jeśli chodzi o harmonogram, na 2025 r. planowane jest rozpoczęcie prac przygotowawczych, w tym przekazanie terenu budowy wykonawcy. W 2026 r. nastąpić ma uzyskanie decyzji zasadniczej oraz rozpoczęcie badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla drugiej elektrowni. Jak zapowiedziała minister Czarnecka, dwa lata później ma ruszyć fizyczna budowa elektrowni.W 2036 r. komercyjną pracę ma zacząć pierwszy polski reaktor jądrowy, a dwa lata później, w 2038 r. planowane jest zakończenie budowy i uruchomienie ostatniego z trzech bloków pierwszej elektrowni.
Na realizację projektu rząd planuje przeznaczyć 60,2 mld zł w latach 2025–2030. Wypłata środków zależy od zgody Komisji Europejskiej.