Barack Obama zapowiada redukcję emisji gazów cieplarnianych. Amerykański prezydent podkreśla, że zmiany klimatyczne są obecnie jednym z największych zagrożeń dla świata.

Prezydent Obama mówił o problemach związanych z ekologią podczas specjalnego wystąpienia w Białym Domu. Zaznaczał, że zmiany związane z ociepleniem mogą być nieodwracalne, jeżeli nie zacznie się działać już teraz.

"Po wspólnych negocjacjach z poszczególnymi stanami oraz miastami Amerykańska Agencja Ochrony Środowskia wyznaczyła pierwszy raz w ogólnokrajowej historii limity zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem węgła przez nasze elektrownie" - podkreślał amerykański prezydent. Plan zakłada zmniejszenie emisji CO2 o 30 procent w ciągu najbliższych 15 lat.

Zdaniem komentatorów Waszyngton w ten sposób chce dać przykład innym światowym gospodarkom. Amerykańskie elektrownie mają się skupić na produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Ma to wpłynąć również pozytywnie na zdrowie samych mieszkańców. Przeciwnikiem takich rozwiązań jest opozycja i przemysłowe lobby. Jego przedstawiciele argumentują, że doprowadzi to do podwyższenia rachunków za prąd.