Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) powinna zwiększyć udział węgla koksowego w swojej produkcji i utrzymać koszt jednostkowy poniżej 80 USD, powiedział Edward Szlęk, wybrany w poniedziałek na prezesa spółki.

"W ostatnich latach pojawił się duży udział węgla energetycznego, jak na grupę czysto koksową. Na dzisiaj aż 30% to węgiel energetyczny" - powiedział Szlęk podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

"Ja zakładam, że musimy szybko, na tyle na ile to jest możliwe, odbudować udział węgla 35 na poziomie 60 milionów ton, bo tak bywało. Do tego musi dojść 4 miliony ton węgla 34, bo taki jest pakiet mieszankowy, taka proporcja w bateriach hutniczych. Natomiast na pewno nie będziemy planować dalszego rozwoju węgla energetycznego" - powiedział prezes.

Podkreślił także, że jednostkowy koszt produkcji węgla koksowego w Polsce nie powinien, jego zdaniem, przekraczać 80 USD.

"To jest wyzwanie, które ja sobie stawiam, żeby ten poziom osiągnąć. To jest poziom konieczny, żeby się uchronić przed konkurencją. Z drugiej strony to zapewnienie takiej jakości węgla, który będzie pożądany przez huty europejskie i przez koksownie" - stwierdził nowy prezes JSW.

Rada nadzorcza JSW powołała w poniedziałek Edwarda Szlęka na stanowisko prezesa VIII kadencji.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej.