Mikael Lemström, prezes Fortum Polska przyznaje w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że firma będzie wykorzystywała między innymi polski węgiel." Zmienialiśmy kilkukrotnie plany budowy tego zakładu, równocześnie rząd zmieniał prawo. Nadal nie wiemy jak do końca państwo będzie wspierało tego typu inwestycje dlatego nasza elektrociepłownia będzie wykorzystywała różnego rodzaju paliwa w tym biomasę oraz odpady, ale też w dużej części węgiel" - deklaruje Mikael Lemström.

Nowy blok zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane tylko węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu i Bytomiu. Zakład zostanie oddany do eksploatacji za trzy lata. Fortum zapowiada, że inwestycja wpłynie również na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych substancji na terenie Zabrza i okolic.

W elektrociepłownie inwestują także polskie koncerny. PKN Orlen, PGNiG Termika i Tauron budują bądź ogłaszają przetarg łącznie na 5 inwestycji. Tylko że wszystkie te zakłady zamiast węgla będą jako paliwa wykorzystywać gaz.