Pod koniec 2017 r. w Płocku ma stanąć jedna z najnowocześniejszych i najwydajniejszych elektrociepłowni w Europie. Nawet połowa energii wytwarzanej w nowym zakładzie będzie sprzedawana na rynku
Płocką elektrociepłownię zbuduje dla Orlenu niemiecka grupa Siemens. Kilka miesięcy temu strony podpisały kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego. Umowa jest warta 1,65 mld zł i dotyczy również kompleksowego serwisu nowej instalacji.
Reklama
Turbina typu H, która będzie kluczowym elementem elektrociepłowni w Płocku, powstaje już w berlińskich zakładach Siemensa. To najnowszy typ turbiny produkowany przez ten niemiecki koncern. Turbina H cechuje się jednymi z najwyższych parametrów wydajności na świecie. – Jedna z takich turbin została niedawno zamontowana w elektrowni gazowo-parowej Lausward w Düsseldorfie, teraz pracujemy nad tą dla Płocka – mówi Markus Seibold z Siemensa.

Reklama
Siłownia Lausward będzie miała docelowo ponad 61 proc. sprawności. – To światowy rekord. Jej wydajność jest o 0,25 proc. większa niż sprawność dotychczasowej rekordzistki, czyli elektrowni gazowej Irsching 4 – zapewnia Christian S. Wilson z centrali Siemensa. Efekt w postaci wzrostu sprawności udało się osiągnąć dzięki podniesieniu temperatury spalania gazu w turbinie do 1516 st C i zastosowaniu opracowanej przez Siemensa technologii chłodzenia. Temperaturę spalania można by jeszcze zwiększyć i przez to podnieść sprawność elektrowni. Problem w tym, że im wyższa temperatura, tym mniejsza trwałość elementów konstrukcyjnych zakładu.
Podobne parametry jak zakład Lausward ma mieć również turbina w nowej elektrociepłowni w Płocku. To uczyni z niej jedną z trzech najwydajniejszych siłowni tego typu na świecie. Budowa elektrowni w Düsseldorfie jest już na ukończeniu. Ma ona być oddana do użytku jesienią, po zakończeniu testów. Wyzwaniem dla budowniczych było postawienie zakładu na stosunkowo niewielkiej powierzchni. – Chodziło m.in. o to, aby obniżyć koszty eksploatacji – wyjaśnia Andreas Senzel, dyrektor budowy w Düsseldorfie. W Płocku nie powinno być problemu z miejscem. Elektrownia stanie na terenach należących do rafinerii. Najpewniej jeszcze przed końcem roku turbina zostanie przewieziona z niemieckiej stolicy do Polski. Mimo że zasadniczy element przyszłej elektrociepłowni waży ponad 400 ton, Siemens jest pewien, że nie będzie kłopotu z jego dostarczeniem na teren budowy.
– Turbina przypłynie do Płocka drogą rzeczną i morską na statku, na który zostanie przetransportowana specjalnymi pojazdami, z kolei na sam plac budowy dostarczą ją ciężarówki – wyjaśnia Dariusz Obarski, dyrektor sprzedaży urządzeń elektrycznych w polskim Siemensie. – W Płocku są zresztą bardzo dobre warunki do wybudowania elektrociepłowni, m.in. sieć trakcyjna zdolna przyjąć taką moc – dodaje Obarski. Siemens w ramach zawartej umowy ma przez 12 lat serwisować płocką elektrociepłownię. Co ciekawe, część detali wykona w nowoczesnej technologii druku w 3D, wykorzystując jako materiał tzw. puder z metalu.
Zakład energetyczny w rafinerii Orlenu stanie w ciągu zaledwie dwóch lat, czyli szybciej niż podobna siłownia w Düsseldorfie, gdzie najpierw trzeba było wyburzyć elektrownię węglową. W Płocku, podobnie jak w Niemczech, nowa siłownia ma przede wszystkim doprowadzić do zoptymalizowania kosztów produkcji. – Instalacje w Płocku zużywają dużo prądu, którego część jesteśmy zmuszeni kupować na zewnątrz. Dzięki nowej elektrociepłowni będziemy mogli zaoszczędzić – wyjaśnia Krzysztof Witkowski, odpowiedzialny w Orlenie za realizację projektów energetycznych.
Co więcej, nawet połowa energii wytwarzanej w nowym zakładzie może stanowić nadwyżkę, którą Orlen ma zamiar sprzedawać na rynku. W ten sposób – zgodnie z założeniami zarządu – płocki koncern, którego działalność opiera się obecnie przede wszystkim na rafinerii i petrochemii, w przyszłości ma się stać również istotnym producentem prądu. To miałoby uczynić z niego firmę typu multiutility. W sąsiednim Włocławku, gdzie funkcjonuje należąca do Orlenu firma chemiczna Anwil, jest budowana elektrownia gazowo-parowa. Zainstalowano tam już podobną, choć mniejszą turbinę. Jej uruchomienie przewiduje się jeszcze na koniec roku. Elektrociepłownia mogłaby również stanąć na terenie należącej do Orlenu rafinerii w Trzebini. ©?

596 MW moc przyszłej elektrociepłowni w Płocku

463 MW moc przyszłej elektrowni we Włocławku

650 mln zł koszt zakupu turbiny H do zakładu w Płocku