PKN Orlen spodziewa się przejściowego wzrostu marż rafineryjnych na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach, przy utrzymaniu się marż petrochemicznych na poziomie ok. 1000 euro/t, podała spółka.

"Marża rafineryjna - spodziewany przejściowy wzrost marż na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach w efekcie wzrostu popytu na diesla ze strony sektora energetycznego, który wykorzystuje diesla jako substytut dla gazu ziemnego" - czytamy w prezentacji wynikowej.

Modelowa marża rafineryjna Grupy PKN Orlen wyniosła 16,4 USD/baryłkę w III kw. 2022 r. wobec 26,5 USD/baryłkę kwartał wcześniej, podano także.

"Dyferencjał Brent/Ural - ze względu na ryzyka regulacyjne nie jesteśmy w stanie przewidzieć poziomu dyferencjału B/U w najbliższych kwartałach. W ostatnich miesiącach obserwujemy spadek dyferencjału B/U" - czytamy dalej.

Dyferencjał Brent/Ural wyniósł w III kw. br. 7,3 USD/ baryłkę wobec 12,2 USD/ baryłkę kwartał wcześniej.

"Marża petrochemiczna - oczekujemy utrzymania marż na poziomie ok. 1000 euro/t w efekcie spadku popytu na produkty petrochemiczne na skutek spowolnienia gospodarczego oraz potencjalnego negatywnego wpływu wzrostu cen ropy i gazu ziemnego" - napisano także w prezentacji.

Modelowa marża petrochemiczna wyniosła 1 155 euro/ t w III kw. br. wobec 1 405 euro/ t kwartał wcześniej, podała także spółka.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)