By pozyskać nowe złoża węgla, potrzebna jest akceptacja samorządów, ale część z nich wyraża sprzeciw - powiedziała w poniedziałek minister klimatu Anna Moskwa. Zaapelowała do związków zawodowych o wsparcie w tym zakresie.

Minister klimatu i Środowiska Anna Moskwa podczas obrad Rady Dialogu Społecznego w poniedziałek powiedziała, że zgodę dotyczącą wniosków koncesyjnych na wydobycie węgla musi wyrazić każdy samorząd.

"U nas w resorcie jest kilka nowych wniosków koncesyjnych, bardzo szybko procedowanych przez obecnego tu pana ministra Piotra Dziadzio, ale jest taki etap, że zgodę, akceptację musi wyrazić każdy samorząd. Dlaczego Jastrzębska Spółka Węglowa na chwilę obecną zawiesiła część ze swoich postępowań?" - mówiła Anna Moskwa. Podkreśliła, że są samorządy, które przeciwstawiają się wydawaniu nowych koncesji.

"Te koncesje, które u nas są złożone - tak szybko, jak samorządy wycofają swój sprzeciw, a spółki odwieszą postępowania - wydamy w trybie natychmiastowym, również w zakresie decyzji środowiskowej. Radzimy sobie z tym dobrze, skutecznie, również z odwołaniami, z częścią sądową. Jesteśmy w gotowości, ale potrzeba tutaj umowy społecznej, akceptacji społecznej na tym poziomie lokalnym i regionalnym i tutaj myślę duża rola związków zawodowych" - podkreśliła Moskwa.

Dodała, że wie, że związki prowadzą ten dialog. "Jest to niezwykle potrzebne nam wsparcie, żeby niektóre z tych postępowań, a najlepiej wszystkie odblokować. To są już dosyć zaawansowane analizy geologiczne tam zrobione. Wiemy, że są udokumentowane złoża. Chętnie byśmy uwolnili te złoża, tak by móc korzystać w większym stopniu z (...) polskiego węgla" - stwierdziła Moskwa.

"Bogdanka proceduje u nas decyzje środowiskowe dosyć skutecznie. Kolejny etap jest zamknięty i ta cześć też zostanie wydana. Tutaj nie ma protestów społecznych. Samorządy póki co nie oponują, więc te decyzje będą również w tej części koncesyjnej przez nas wydane" - zapewniła minister klimatu.

Podczas spotkania odniosła się również do wątku zysków i przychodów spółek energetycznych.

"Nie wszystko jeszcze jest zamknięte. Tym ostatecznym dokumentem będzie rozporządzenie Rady Ministrów, które określi akceptowalne marże, jak i wysokość dodatku inwestycyjnego. W najbliższych dniach państwo tę kwotę poznacie. W uzgodnieniu z panem premierem (Morawieckim), z panem premierem Sasinem i też w dialogu ze spółkami proponujemy dobrą kwotę, taką, która pozwoli kontynuować te już rozpoczęte inwestycje, ale też rozpocząć te nowe nakłady na badania i rozwój" - zaznaczyła Anna Moskwa. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mk/