Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) realizuje dostawy gazu ziemnego do odbiorców bez zakłóceń, pomimo braku realizacji pełnego zamówienia złożonego przez PGNIG do Gazpromu, podała spółka.

"Nie ma także konieczności uruchamiania odbioru gazu z podziemnych magazynów gazu, które przed sezonem zimowym zostały w pełni zatłoczone. Aktualny stan napełnienia magazynów wynosi ok 2,6 mld m3, czyli 100% pojemności będących w dyspozycji PGNiG" – czytamy w komunikacie.

Dostawy gazu ziemnego do Polski w ramach obowiązującego kontraktu jamalskiego na połączeniach międzysystemowych w Drozdowiczach (Ukraina), Kondratkach (Białoruś) i Wysokoje (Białoruś) nie zostały w czwartek zrealizowane zgodnie ze składanymi przez spółkę nominacjami. Jednak deficyt w stosunku do zamówienia jest mniejszy niż środę, podkreślono w informacji.

"W celu skompensowania zredukowanych wolumenów PGNiG realizuje uzupełniające dostawy gazu przez punkty: Lasów (Niemcy), Cieszyn (Czechy) oraz Mallnow (Niemcy). Pozwalają one na zbilansowanie niedoborów z tytułu niepełnego realizowania dostaw z kierunku wschodniego" - czytamy dalej.

PGNiG podkreśla, że zgodnie z kontraktem jamalskim ma prawo zamawiać taką ilość gazu, która nie będzie większa niż maksymalna ilość dobowa określona w kontrakcie. Nominowane przez PGNiG dobowe ilości gazu były mniejsze - czyli zgodne z kontraktem.

"Trwa wyjaśnianie przyczyn zmniejszenia dostaw gazu z kierunku wschodniego. PGNiG nie otrzymało do chwili obecnej żadnej informacji ze strony Gazpromu o powodach zmniejszenia dostaw gazu do Polski" - wskazano również.

PGNiG zaznacza, że zachowuje prawo podjęcia wszystkich czynności, które są skutkiem zmniejszenia ilości dostarczanego gazu w stosunku do zamówionego wolumenu, jakie wynikają z kontraktu i innych przepisów.

PGNiG wskazuje też, że jest jednym z największych odbiorców gazu od Gazpromu w Europie, solidnym partnerem handlowym, rzetelnie realizującym zobowiązania wynikające z umowy i oczekuje takiej samej rzetelności od Gazpromu. Spółka liczy, że dostawy będą realizowane zgodnie ze składanym zamówieniem.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.