statystyki

Mniej, czyli więcej gazu ze Wschodu: PGNiG zwiększa zamówienia z Gazpromu

autor: Bartłomiej Mayer15.09.2014, 06:53; Aktualizacja: 15.09.2014, 09:14
PGNiG

Polska chce zwiększać dostawy, podczas gdy Słowacja czy Niemcy je zmniejszają.źródło: Materiały Prasowe

Zamówienia rosły po kilkadziesiąt procent dziennie, co łącznie dało prawie podwojenie zapotrzebowania w stosunku do tego, co odbierano w pierwszych dniach września. Gazprom odpowiedział w sobotę w wypowiedzi dla Reutersa, że nie jest w stanie wysyłać tyle, ile byśmy chcieli, nie podając przyczyn.

Polska chce zwiększać dostawy, podczas gdy Słowacja czy Niemcy je zmniejszają. Zarówno u nas w kraju, jak i w całej Europie magazyny są po brzegi wypełnione z obawy przed ewentualnym spodziewanym pod koniec roku gazowym kryzysem na Ukrainie. Po co zatem PGNiG zamawiało więcej surowca? „Składamy takie zamówienia na gaz, jakie aktualnie mamy potrzeby handlowe, techniczne i inwestycyjne” – odpowiada spółka.

– Najwyraźniej koncern miał klienta na to paliwo – mówi Tomasz Chmal, ekspert gazowy z Instytutu Sobieskiego. Przypomina, że działo się to zgodnie z obowiązującym kontraktem jamalskim. Zeszłotygodniowe zamówienia PGNiG – jak zapewniali przedstawiciele koncernu – nie przekraczały dobowych maksimów z umowy. Zgłaszane wcześniej przez spółkę zapotrzebowania były realizowane przez dostawcę, tym razem jednak Gazprom postąpił inaczej – informuje koncern.

– Rosjanie powoli zwiększali przesył, o czym świadczą dane Gaz-Systemu – wskazuje Andrzej Szczęśniak, ekspert gazowy. 8 września do Polski trafiło 25,5 mln m sześc. gazu, a następnego dnia już 27 mln m sześc. – Ponieważ jednak tak ogromne systemy, liczące kilka tysięcy kilometrów, cechują się wielką inercją, Gazprom nie był w stanie z dnia na dzień tak znacząco, jak chciało PGNiG, zwiększyć dostaw – tłumaczy.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie