statystyki

Mniej, czyli więcej gazu ze Wschodu: PGNiG zwiększa zamówienia z Gazpromu

autor: Bartłomiej Mayer15.09.2014, 06:53; Aktualizacja: 15.09.2014, 09:14
PGNiG

Polska chce zwiększać dostawy, podczas gdy Słowacja czy Niemcy je zmniejszają.źródło: Materiały Prasowe

Zamówienia rosły po kilkadziesiąt procent dziennie, co łącznie dało prawie podwojenie zapotrzebowania w stosunku do tego, co odbierano w pierwszych dniach września. Gazprom odpowiedział w sobotę w wypowiedzi dla Reutersa, że nie jest w stanie wysyłać tyle, ile byśmy chcieli, nie podając przyczyn.

Polska chce zwiększać dostawy, podczas gdy Słowacja czy Niemcy je zmniejszają. Zarówno u nas w kraju, jak i w całej Europie magazyny są po brzegi wypełnione z obawy przed ewentualnym spodziewanym pod koniec roku gazowym kryzysem na Ukrainie. Po co zatem PGNiG zamawiało więcej surowca? „Składamy takie zamówienia na gaz, jakie aktualnie mamy potrzeby handlowe, techniczne i inwestycyjne” – odpowiada spółka.

– Najwyraźniej koncern miał klienta na to paliwo – mówi Tomasz Chmal, ekspert gazowy z Instytutu Sobieskiego. Przypomina, że działo się to zgodnie z obowiązującym kontraktem jamalskim. Zeszłotygodniowe zamówienia PGNiG – jak zapewniali przedstawiciele koncernu – nie przekraczały dobowych maksimów z umowy. Zgłaszane wcześniej przez spółkę zapotrzebowania były realizowane przez dostawcę, tym razem jednak Gazprom postąpił inaczej – informuje koncern.

– Rosjanie powoli zwiększali przesył, o czym świadczą dane Gaz-Systemu – wskazuje Andrzej Szczęśniak, ekspert gazowy. 8 września do Polski trafiło 25,5 mln m sześc. gazu, a następnego dnia już 27 mln m sześc. – Ponieważ jednak tak ogromne systemy, liczące kilka tysięcy kilometrów, cechują się wielką inercją, Gazprom nie był w stanie z dnia na dzień tak znacząco, jak chciało PGNiG, zwiększyć dostaw – tłumaczy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie