PiS apeluje o wznowienie rozbudowy elektrowni węglowej w Ostrołęce. Według posłów tego ugrupowania, w 2012 roku rząd Donalda Tuska odstąpił od pomysłu zgłoszonego za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Klub PiS zaapelował na wyjazdowym posiedzeniu w Ostrołęce, by "zmienił zdanie" w tej sprawie i jeszcze w tym roku rozpoczął inwestycję - tak aby była gotowa w przyszłym roku. Jak czytamy w stanowisku PiS, budowa nowego bloku energetycznego w tym mieście jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego północno-wschodniej Polski, bez konieczności importu energii. Zdaniem PiS, wytwarzanie energii w nowej elektrowni powinno opierać się o zasoby polskiego węgla.

Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się też za innymi rozwiązaniami sprzyjającymi bezpieczeństwu energetycznego. Są to między innymi: rozbudowa gazoportu w Świnoujściu i rozważenie budowy kolejnego w okolicach Gdańska oraz połączenia Polski i Danii gazociągiem Baltic Pipe. Prawo i Sprawiedliwość chce też przyspieszenia wydobycia krajowego gazu, w tym łupkowego i renegocjacji pakietu klimatycznego. Posłowie tej partii apelują też o utrzymanie większościowych udziałów państwa w spółkach energetycznych i utworzenia Ministerstwa Energii.