Sporą część wystąpienia premier poświęcił kryzysowi. Jak podkreślił, ujawnił on liczne słabości współczesnej gospodarki. Pokazał też, że pogoń za szybkim i łatwym zyskiem prowadzi do braku odpowiedzialności za wspólnotę, Tutaj na Śląsku ze szczególną ostrością widać, że pojęcie wspólnoty nie jest pojęciem archaicznym - dodał Tusk.
Premier zwrócił uwagę, że wyzwania w zakresie energetyki stały się jeszcze bardziej aktualne z powodu wydarzeń na Ukrainie. Ten konflikt pokazał, jakie znaczenie ma bezpieczeństwo energetyczne dla bezpieczeństwa jako takiego - podkreślił. Premier wyjaśnił, że rząd będzie działał na rzecz budowy "prawdziwej niezależności energetycznej". Chodzi o używanie narzędzi państwowych - organizacyjnych i finansowych - dla wzmocnienia polskiego przemysłu, w tym górnictwa. Donald Tusk uważa, że zwrócenie uwagi na branżę węglową leży w interesie wszystkich, właśnie ze względu na zapewnienie niezależności energetycznej. Przemawiając na 6. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Donald Tusk podkreślił, że państwo będzie działać na rzecz "rehabilitacji" tego surowca.
Europejski Kongres Gospodarczy potrwa do piątku. Podczas konferencji będą dominowały tematy bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności przemysłu. Będzie też mowa o unijno - amerykańskich negocjacjach o wolnym handlu. To porozumienie, które może zrewolucjonizować sytuację na rynkach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, jest już negocjowane, a w Katowicach pojawią się główni przedstawiciele reprezentujący w rozmowach USA i Wspólnotę.
Premier przekonuje, że wspieranie górnictwa węglowego, to inwestycja w bezpieczeństwo.
W ciągu trzech dni około sześć tysięcy uczestników katowickiego kongresu weźmie udział w dziesiątkach dyskusji i paneli. Patronat medialny nad 6. Europejskim Kongresem Gospodarczym objęło Polskie Radio.