Na polskim rynku w tej chwili nie jest dostępna taryfa dual fuel dla klientów indywidualnych. Jeden z czołowych prywatnych pośredników w sprzedaży energii ma gotową taką taryfę dla biznesu. Poniżej przedstawiamy szacunkową „wycenę” oszczędności dla firm w poszczególnych grupach taryfowych gazu.

Jak informuje firma Duon, powyższe dane są jedynie szacunkiem. Dokładne oszczędności zależą od wysokości poboru danego klienta. Dlaczego w takim razie firma na razie nie zdecydowała się na taką ofertę dla klientów indywidualnych?„Taryfy gazowe dla odbiorców indywidualnych są subsydiowane poprzez wyższe ceny „błękitnego paliwa” dla firm i instytucji, dlatego zarówno DUON Marketing and Trading jak i inne spółki gazowe nie angażują się w ten segment rynku” - informuje Joanna Sieradzka z biura prasowego Duonu.

Nad planem wprowadzenia oferty dual fuel pracuje też PGNiG. W strategii na 2015 rok zapisane są działania w zakresie wejścia na rynek energii elektrycznej dla klientów małych i średnich przedsiębiorstw i biznesowych z ofertą dual fuel - pakiet „gaz+prąd”. Choć PGNiG o sprzedaży podwójnej energii mówi od 2010 roku, dopiero lata 2014 - 2015 mogą okazać się kluczowe dla wprowadzenia takiej oferty przez gazowego giganta.

Czy tego typu oferty są jednak możliwe dla prywatnych odbiorców? Okazuję się, że takie plany ma jeden z 5 największych koncernów energetycznych w Polsce - ENEA S.A. Na razie w 2014 roku Grupa ENEA zdecydowała się na sprzedaż gazu w formie dual fuel w ramach pilotażu, dla dużych firm.

"Planujemy pozyskanie w ten sposób wyselekcjonowanych klientów biznesowych i zaproponowanie im konkurencyjnej oferty na gaz i energię elektryczną w formie dual fuel. W kolejnych latach będziemy sukcesywnie rozwijać skalę tego przedsięwzięcia, wyjdziemy z ofertą również do klientów indywidualnych. - poinformował nas Mikołaj Rogoziński z Enea.

Jak się dowiedzieliśmy, trwają intensywne prace nad wypracowaniem taryfy, których planowane ukończenie szacowane jest na II kwartał bieżącego roku. Enea zamierza nabywać paliwo gazowe zarówno na rynku giełdowym, jak i poza nim. Kiedy stanie się ono własnością ENEA S.A., firma będzie miała prawo sprzedawać je dalej klientom detalicznym, podobnie jak energię elektryczną.

"Jeżeli chodzi o skalę oszczędności to jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby operować konkretnymi liczbami. Z całą pewnością jednak można powiedzieć, że żaden Klient ENEA nie straci na takim rozwiązaniu." - informuje Rogoziński.