Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy przychylił się do wniosku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) oraz Gas Trading o ustanowienie kuratora dla spółki EuRoPol Gaz. Został nim adwokat Piotr Sadownik, podało PGNiG."Zadaniem kuratora będzie m.in. niezwłoczne doprowadzenie do uzupełnienia składu zarządu tej spółki. Wniosek PGNiG oraz Gas Trading został złożony z powodu rezygnacji dwóch członków zarządu EuRoPol Gaz rekomendowanych przez polskich akcjonariuszy i w związku z tym faktem spółka nie ma organu, który mógłby ją reprezentować na zewnątrz" - czytamy w komunikacie.

PGNiG przypomniało, że dotychczasowy prezes i drugi wiceprezes zarządu EuRoPol Gaz złożyli rezygnacje 8 listopada 2013 roku. Tego dnia nie odbyło się zwołane wcześniej posiedzenie rady nadzorczej i walne zgromadzenie spółki EuRoPol Gaz, ponieważ strona rosyjska opuściła obrady. By doprowadzić do uzupełnienia składu zarządu w tej spółce, PGNiG wezwała do odbycia nadzwyczajnego walnego zgromadzenia 12 listopada 2013 r. Te obrady także nie odbyły się z powodu nieobecności przedstawicieli Gazpromu.

Udziałowcami spółki EuRoPol Gaz SA są: PGNiG SA (48 proc.), OAO Gazprom (48 proc.) i Gas Trading (4 proc.). Zgodnie ze statutem spółki EuRoPol Gaz, PGNiG jest uprawnione do rekomendowania do składu zarządu EuRoPol Gazu, po akceptacji ministra skarbu, dwóch swoich przedstawicieli. Obecnie, po rezygnacji prezesa i drugiego wiceprezesa, polscy akcjonariusze nie mają swoich przedstawicieli.