"Dziś w południe Premier Donald Tusk dokonał uroczystego, oficjalnego otwarcia kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego LMG" - głosi komunikat.

Premier Donald Tusk obecny na uroczystości podkreślił, że ropa i gaz stają się znakiem firmowym tego regionu. Zanznaczył, że te trzy złoża nie pozwolą wprawdzie na pełną samodzielność energetyczną , ale z całą pewnością jest to bardzo ważne uzupełnienie naszej "energetyczej mieszanki". 

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński podkreślił, że uruchomienie kopalni ma bezpośredni związek z realizowaniem polityki zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. 

Szef PGNiG Jerzy Kurella podkreśla, że jest to bardzo ważna inwestycja dla spółki, ale także dla społeczości lokalnej.

W marcu br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) informowało o dokonani odbioru końcowego i uruchomieniu produkcji w kopalni. Ostatnio spółka podała, że m.in. dzięki kopalni LMG podwoiła wydobycie ropy naftowej w I półr. br.

W kopalni oprócz podstawowych produktów handlowych podstawowych, uzyskiwane będą też produkty wynikające z separacji ropy naftowej - LPG (propan-butan) oraz kondensat (węglowodory ciężkie – C5 plus) a także siarka w postaci płynnej. Instalacja jest przystosowana także do produkcji gazu ziemnego, który może być wykorzystywany w celach komercyjnych, bądź, jako wsad do elektrociepłowni. Zapewni to produkcję energii elektrycznej i ciepła, zarówno dla potrzeb własnych obiektu jak i na sprzedaż do sieci elektroenergetycznej, czytamy dalej.

Kontrakt został zrealizowany przez konsorcjum w składzie PBG (lider) oraz Technip KTI (Włochy) i Thermo Design Engineering (Kanada). Wartość kontraktu podpisanego z PGNiG wynosiła blisko 1,4 mld zł netto, przypomniano dalej.

Największe w Polsce złoża ropy i gazu

Złoża Lubiatów, Międzychód, Grotów (LMG) należą do największych w Polsce. Szacuje się, że znajduje się w nich 7,3 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego oraz 7 milionów 250 tysięcy ton ropy. Rocznie ze złoża będzie wydobywanych okołu 340 tysięcy ton ropy, a błękitnego paliwa 100 milionów metrów sześciennych.

Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Koszt inwestycji to miliard 700 tysięcy złotych brutto.Pracę znajdzie tu 100 osób.

Inwestycja obejmuje zagospodarowanie gazu ziemnego i ropy naftowej z 14 odwiertów. Oprócz tego wybudowano instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym Lubiatów oraz rurociągi do terminalu Wierzbno.

Uruchomienie kopalni jest związane z polityką zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.