AmeriGas podpisze dziś z koncernem BP umowę na przejęcie części jego gazowego biznesu w Polsce. Amerykanie kupią segment butli z gazem płynnym, instalacji zbiornikowych oraz hurtowej sprzedaży LPG. Wartość transakcji nie została ujawniona. Wiadomo jednak, że to jedno z większych przejęć w branży.
Szacuje się, że BP sprzedaje w Polsce 300 tys. ton LPG rocznie. To blisko 14 proc. krajowego rynku gazu płynnego. Taka część rynku warta jest ok. 1 mld zł (tona LPG kosztuje ponad 3,3 tys. zł).
To już prawdopodobnie ostatnia tak duża transakcja w segmencie LPG w Polsce. Rynek gazu płynnego został bowiem w praktyce podzielony między kilku dużych graczy. W ciągu ostatnich pięciu lat z całości lub z części segmentów tego rynku wycofały się Orlen, Łukoil, Petrolinvest, Shell i Statoil. – Nie ma już tak atrakcyjnych celów akwizycji – potwierdza Dariusz Bratoń, prezes Novatek Polska, spółki zależnej koncernu Novatek, rosyjskiego giganta gazowego i konkurenta Gazpromu.
AmeriGas i Novatek to najmłodsi gracze w polskim sektorze LPG, ale dziś to właśnie oni rozdają karty. Obie firmy weszły do naszego kraju trzy lata temu. Pierwsza (związana z amerykańskim potentatem w branży LPG – firmą UGI Corp., której przychody sięgają 6,5 mld dol., a zyski ponad 200 mln dol.) zrobiła to w sposób spektakularny, przejmując Shell Gas. Dzięki temu z miejsca zdobyła ok. 10 proc. krajowego rynku LPG (w segmencie butli 13 proc.) i zyskała kontrakt na zaopatrzenie setek stacji Shell w Polsce. Novatek kupił firmę Intergaz-System, jednego z największych dystrybutorów LPG w południowo-wschodniej Polsce. Od 2010 r. koncern zwiększył jednak sprzedaż z 85 do ok. 300 tys. ton. Półtora miesiąca temu przejął segment instalacji zbiornikowych LPG od Statoilu.