Prezydent Rosji polecił Gazpromowi powrócenie do analizy planów budowy gazociągu "Jamał - Europa 2". Władimir Putin na spotkaniu z Aleksiejem Millerem, szefem Gazpromu powiedział, że chodzi o "zwiększenie pewności zaopatrzenia w gaz Polski, Słowacji i Węgier".
Aleksiej Miller oświadczył z kolei, że Gazprom już analizuje wariant budowy gazociągu z terytorium Białorusi. Zauważył, że tranzyt gazu przez terytorium Białorusi już istniejącym gazociągiem "Jamał- Europa 1", przez który gaz płynie również do Polski, jest "najbardziej efektywnym ekonomicznie".
Chodzi o to, że system gazociągowy Białorusi został przejęty przez Gazprom. Dlatego dla rosyjskiego monopolisty "z punktu widzenia logistyki" najbardziej efektywnym jest przesyłanie gazu europejskim odbiorcom właśnie przez terytorium Białorusi.
Gazociąg Jamalski to gazociąg, który łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Projekt rozpoczął się w 1992 roku, a porozumienie z Polską podpisano za rządów Hanny Suchockiej w roku 1993 r.
Odcinek polsko-białoruski został ukończony w 1999 roku, a planowane pojemności przesyłowe osiągnął w 2005 roku. Gazociąg biegnie przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec.
Projekt przewidywał zbudowanie drugiej nitki gazociągu tzw. Jamał II. Gazprom nie wybudował jednak drugiej nitki rurociągu jamalskiego (Jamał II) i rozpoczął budowę Gazociągu Północnego omijającego Polskę.