Płacimy drogo za prąd, ale to nie wystarczy. Teraz jeszcze będziemy utrzymywać elektrownie

autor: Maciej Szczepaniuk27.02.2013, 07:20; Aktualizacja: 27.02.2013, 08:45
Producenci energii z węgla kamiennego mają dość dokładania do nierentownych bloków energetycznych

Producenci energii z węgla kamiennego mają dość dokładania do nierentownych bloków energetycznychźródło: ShutterStock

Tauron i PGE zamkną nierentowne bloki węglowe, jeśli nie dostaną dopłat. Zapłacimy wszyscy. Firmy chcą dopłat do przynoszących straty elektrowni węglowych. W grę wchodzi miliard złotych rocznie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • Piotr(2013-02-27 23:21) Zgłoś naruszenie 00

    Dalej niech PGE rozdaje swoim pracownikom akcje po 200.000 na głowę, trzynastki, premie i inne.

    Odpowiedz
  • do nr 13 "g"(2013-02-27 22:02) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram!!!
    Bo niby jakim prawe to co nasze bo sami to wybudowaliśmy, teraz ma byc w prywatnych rekach???/

    Odpowiedz
  • ciekawska Polka(2013-02-27 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    To dziwne. Płacimy takie horendalne ceny za prąd, a jeszcze ich nie utrzymujemy??? TO NA CO SĄ WYDAWANE NASZE PIENIĄDZE???!!! Na czyje premie i zachcianki???
    Skandal!!!

    Odpowiedz
  • Prawdziwy ekolog(2013-02-27 19:55) Zgłoś naruszenie 01

    Pierwszą rzeczą jako trzeba zrobić to wytrzebić pseudo-ekologów
    to groźna zaraza większa od Dżumy! Ekologicznie to najlepiej nie jeść
    i potem nie srać!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kuba(2013-02-27 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    Energetyk udowodnił że to nie elektrownie a matoły Rządowe z PO przyczynily się do wysokich kosztow energii.

    Odpowiedz
  • dssd(2013-02-27 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Szczepaniuk, czy Pan pracował kiedyś w Policji ? Jeśli tak, to zdradziło Pana słowo "rozpytujące". Wszyscy pytaja, oprócz policji, która "rozpytuje"

    Odpowiedz
  • g(2013-02-27 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    znacjonalizować firmy energetyczne w polsce!!!

    Odpowiedz
  • O take Polske...(2013-02-27 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Płemierze, czy macie już plan spieprzania z kraju ze swoimi przydupasami na np. antypody, no bo czas się już zbierać

    Odpowiedz
  • trab49(2013-02-27 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jesli część wymaganych i pobieranych opłat przeznaczanych jest na inwestycje, to wpłacający powinni być ich współwłaścicielami !!!

    Odpowiedz
  • statek(2013-02-27 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie co jest z wyplatami przedsiembiorstw energetyki kanalizacji i gazu przes prywatne posesje

    Odpowiedz
  • Energetyk IV(2013-02-27 09:55) Zgłoś naruszenie 01

    Cwaniaki pośredniczące w sprzedaży BIOPALIWA i kolesie królika się bogacą a mieszkańcy Śląska opłacają nie dość że EKOnic to jeszcze fundują w kosztach za CO superdrogie instalacje do spalania tego niby czegoś nazywanego BIOPOmasą.

    Odpowiedz
  • Energetyk III(2013-02-27 09:52) Zgłoś naruszenie 01

    Do wszystkich EKo POmyleńców - EKo Biznesmenów i do całego społeczeństwa robionego w bambuko przez takich autorów jak ten pismak z GP.

    Czy wyobrażacie sobie sytuacje w której chcąc oszczędzać las ,leśniczy sprowadza do ogrzania leśniczówki węgiel ! na który aby płacić musiał by wycinać dużo więcej lasu po to aby go sprzedać na środki finansowe którymi pokrywał by rachunki za węgiel - na pewno nie .!!

    Jednak tak się dzieje na Śląsku . Aby spalić tonę bardzo drogiej niskoenergetycznej biomasy trzeba wydobyć i sprzedać dla innego użytkownika kilka ton węgla -- Niech Szlak trafi taką EKOLOGIĘ!
    Tym dotujemy Rolników - UKRAINCÓW ,Czechów i Czarnych !

    Odpowiedz
  • To zmieńcie na Gaz(2013-02-27 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    I zbudujcie ten GAZPORT do zasilania tanich elektrowni gazowych co robią od dawna w USA.

    Ale jak znam swój Kraj to wiem że wszystko padnie będziemy importować prąd z UE.

    Bo w Polsce nic się nie opłaca i nie warto tu nic robic poza politykowaniem.

    Odpowiedz
  • Energetyk II(2013-02-27 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Pewni POmyleńcy rządowi postanowili w przykopalnianych zakładach energetycznych spalać BIOMASĘ aby one nie musiały płacić kar. Nie zastanawiali się ile ton węgla muszą wydobyć i sprzedać spółki węglowe aby móc kupić i spalić 1 tonę wątpliwej wartości opałowej biomasy. Pseudo ekolodzy odtrąbili sukces a przecież ten sprzedany węgiel (za który kupiono biomasę) też Ktoś gdzieś na świecie spali czyli też wydali CO2. Zysk dla środowiska może i był by gdyby nikt nie musiał wydobyć i sprzedawać węgiel po to aby móc spalić ten ekologiczny odpad. Może i byłby gdyż -Nie słyszeliśmy też aby Ktokolwiek zadał sobie trud i odpowiedział szerokiej opinii publicznej na pytanie :ile energii potrzeba zużyć do wyprodukowania i przygotowania oraz dostarczenia do śląskich zakładów energetycznych jednej tony tego ekopaliwa? Ile natomiast otrzyma się z niego energii i jak wygląda saldo. Mnie w szkole już uczono, iż po to zakłady energetyczne buduje się w pobliżu jednostek wydobywających paliwo aby minimalizować koszty.
    Czyż to eko-nic nie powinno być raczej spalane u producenta który nie wydobywa węgla a ewentualną nadwyżkę energii uzyskanej z dodatniego salda produkcji tego EKOczegoś wykorzystał by na ogrzewanie własnej chałupy lub obory.
    No i inna kwestia -zamienił stryjek sikierkę na kijek. My Im węgiel eksportujemy gdyż Oni nie podpisali zobowiązań EkoCO a Oni nam do POlski eksportują łupki kokosowe.
    No i nie ma się co dziwić że licznik Balcerowicza zasuwa .
    Cwaniaki pośredniczące w sprzedaży i kolesie królika się bogacą a mieszkańcy Śląska opłacają nie dość że EKOnic to jeszcze fundują w kosztach za CO superdrogie instalacje do spalania tego niby czegoś nazywanego BIOPOmasą.

    Odpowiedz
  • Energetyk(2013-02-27 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby ten Osioł co napisał ten artykuł faktycznie znał temat (chociażby POczytał dzisiejszą Nasz dziennik to by nie pisał BREDNI"
    "Przedsiębiorstwa produkujące biomasę zapowiadają ogólnopolski protest, jeśli rząd nie podejmie interwencji na rynku. Wszystko przez to, że elektrownie mówią o wstrzymaniu zakupów biomasy, pisze “Nasz Dziennik-Roczna produkcja biomasy, do której używa się głównie słomy kupowanej przez wytwórnie od rolników, wynosiła w 2012 r. ok. 8 mln ton. Ale temu rynkowi grozi załamanie, bo energetycy ograniczają zakupy granulatu, a za kilka miesięcy mogą go całkowicie wstrzymać i zaprzestaną produkcji prądu z biomasy.

    Wszystko przez to, że potaniały zielone certyfikaty, czyli – jak to określają elektrownie – haracz, jaki muszą płacić za produkcję prądu z węgla, tłumaczy Michał Piotrowski, ekspert od wdrażania technologii ekologicznych. Spadek cen jest związany z tym, że na Towarowej Giełdzie Energii znajduje się ogromna ilość certyfikatów na ponad 9 TWh energii, podczas gdy roczna produkcja prądu w Polsce to około 14,5 TWh (2011 r.). Przy tak ogromnej podaży cena certyfikatów spada i niedługo trzeba będzie płacić prawdopodobnie mniej niż 100 zł za 1 MWh, a jeszcze rok temu było to około 280 zł."

    Więc Kogo finansujemy Elektrownie czy Pseudoekologów -Rolników-Biznesmenów.

    Odpowiedz
  • jajo(2013-02-27 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    a...najlepsze są anegdotyczne "porady" fachowców na temat oszczędzania energii---ukazujące się od czasu do czasu-(w G.P.)-sygnowane ..TYTUŁAMI---kuriozum..!!

    Odpowiedz
  • HAHAHAHAHA - Polak potrafi.(2013-02-27 08:48) Zgłoś naruszenie 10

    Drogi prąd, bo mamy swój węgiel !!! - tańszy prąd mają ci co nie mają swojego węgla !!!
    PO CO NAM TE KOPALNIE?? - DLA BRUDU, ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA I DROGIEGO PRĄDU??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Michał(2013-02-27 08:02) Zgłoś naruszenie 10

    Brak alternatywy w produkcji energii elektrycznej właśnie tak się kończy.

    Odpowiedz
  • Do PełO!(2013-02-27 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Wyjaśniliście już AFERĘ z ELEKTROWNIAMI które się umawiały i windowały nam ceny za prąd!Bo mineło już POrę lat i NIC!Dalej nas rąbią!

    Odpowiedz